Zalety uprawiania roślin w growboxach?

Nowoczesne rozwiązania dają wielkie możliwości, jeśli chodzi o uprawę roślin w każdych warunkach. Specjalne lampy naśladujące światło słoneczne pozwalają na przeprowadzenie fotosyntezy nawet w miejscach, w których nie ma dostępu do światła słonecznego. Sterownie temperaturą, klimatem i oświetleniem sprawia, że uprawa wymagających roślin jest możliwa i dość prosta. Growboxy, czyli specjalne namioty do kontrolowanej uprawy roślin, dają możliwość hodowania i rozmnażania roślin tropikalnych, ale to nie jedyne zalety tego rozwiązania.

Czym są growboxy?

Namioty uprawowe to specjalne pojemniki, które służą do uprawy roślin w kontrolowanych warunkach. Wyposażenie growboxów pozwala na sterowanie światłem fotosyntetycznie czynnym, odpowiada za prawidłową wentylację roślin oraz za kontrolowanie wilgotności powietrza. Domowy namiot uprawowy to nie jest zwykła szklarnia, ale specjalne pomieszczenie z różnymi dodatkami, które służy do uprawy roślin w sterowanych warunkach. Growboxy można odizolować od środowiska zewnętrznego, dzięki czemu ogranicza się napływ szkodników oraz patogenów z zewnątrz, a to z kolei pozwala uzyskać ekologiczne zioła lub warzywa bez dodatku chemii.

Jakie możliwości dają hodowcy growboxy?

Growboxy pozwalają na uprawę roślin wymagających, czyli takich, które do wykiełkowania potrzebują wysokiej temperatury i wilgotności. To też idealne miejsce do stymulowania wytwarzania korzeni u pobranych sadzonek roślin tropikalnych. Taką mnożarkę do roślin można postawić praktycznie w każdym pomieszczeniu, również w tym bez okien.

W growboxach znajdują się lampy, które wytwarzają światło o długości fali, która przypomina naturalne światło słoneczne. Odpowiednio dobrane lampy mogą poprawiać wzrost roślin lub stymulować zawiązywanie kwiatów i owocowanie. Sterowanie długością i kolorem światła pozwala otrzymać kwiaty u gatunków roślin, które zwykle nie kwitną w domowych warunkach.

Jakie dodatki warto dobrać do growboxów?

Decydując się na namiot uprawowy do domu, warto dobrać zestaw, który dopasowany jest do potrzeb hodowcy. Zwykle zwraca się uwagę na rozmiar growboxa oraz na ilość lamp i sposób ich mocowania. Rodzaj lampy odpowiada za kolor światła oraz za jego intensywność. Lampa musi być dobrana do wielkości namiotu uprawowego oraz do rodzaju roślin, które pragnie się uprawiać. Warto dobrać również odpowiedni system wentylacyjny, który pozwoli na sterowanie wilgotnością powietrza w growboxie. Dodatkowo do zestawu poleca się zakup odżywek dla roślin, systemów nawadniających lub pojemników do uprawy hydroponicznej.

Dodaj komentarz