Co zrobić, gdy kot niszczy tapety na ścianie?

tapeta na scianie

Jeżeli kot odkryje przyjemność drapania tapety, to jest w stanie poprzeć ją dosłownie na strzępy. Zastawianie ściany meblami, naklejanie arkuszy papieru czy dwustronnej taśmy samoprzylepnej nie przynosi oczekiwanych efektów. Z kolei odstraszanie zwierzęcia wywołuje stres i może doprowadzić do jeszcze intensywniejszego drapania. Jak poradzić sobie z kryzysową sytuacją? Czy istnieje tapeta odporna na kocie pazury?

Dlaczego kot drapie meble?

Założenie, że zwierzęta postępują złośliwie, jest błędne. Jeżeli tapety na ścianę, tapicerki czy drukowane obrazy na płótnie padają łupem kocich pazurów, to przyczyn należy szukać w fizjologii i stanie psychicznym zwierzęcia:

  • znaczenie terenu – kot ma na łapkach gruczoły, których wydzielina jest markerem służącym do oznaczania terytorium, informowania innych osobników tego samego gatunku o tym, że naruszają już zajętą przestrzeń – walka o terytorium jest szczególnie zacięta, gdy w jednym domu mieszka kilka kotów;
  • ścieranie pazurów – drapanie jest dla kota sposobem na skrócenie pazurów: jeżeli nie zapomnisz o systematycznym regulowaniu ich długości, ograniczysz niszczycielskie zapędy swego pupila;
  • stres – szarpiąc pazurami tapety, tapicerki, dywany czy buty, koty rozładowują stres;
  • nuda – zwierzęta, podobnie jak ludzie, nudzą się i szukają rozrywek, co może przejawiać się w zachowaniach destrukcyjnych.

Czy istnieją tapety odporne na niszczenie przez zwierzęta?

Jaki typ tapety jest w stanie oprzeć się niezwykle ostrym kocim pazurom? Ekspert ze sklepu z fototapetami Kraina Barw w Warszawie nie ma wątpliwości: – Jeżeli kot upatrzy sobie tapetę jako obiekt do drapania, to jest w stanie zniszczyć praktycznie każdy typ okleiny ściennej. Dlatego, zamiast szukać produktów odpornych na szarpanie pazurami, warto zastosować takie, które nie będą atrakcyjne dla kota. Dobrym rozwiązaniem problemu są okleiny o gładkiej powierzchni, na przykład samoprzylepne tapety winylowe. Natomiast należy unikać tekstyliów i materiałów fakturowanych.

Jeżeli chcesz ocalić tapety, zapewnij kotu alternatywę w postaci specjalnych słupków do drapania lub klocka nieokorowanego drewna. Odwracanie uwagi zwierzęcia jest znacznie skuteczniejsze od mechanicznych zabezpieczeń oraz elektronicznych lub chemicznych odstraszaczy.

Dodaj komentarz