Z czego wynika rosnąca popularność pomp ciepła?

pompy ciepla

Zastanawiasz się, jak ogrzewać swój dom? W ostatnim czasie ogromną popularność zyskują pompy ciepła. Na rynku energetycznym w Polsce biją one rekordy sprzedaży ze względu na ich funkcjonalność, ale też możliwość uzyskania dopłat rządowych do zakupu i montażu. Jaka jest lista korzyści posiadania tego systemu i co sprawiło, że stał się tak popularny? Przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które można wykorzystać do ogrzania domu, ale też samej wody użytkowej. Stanowi doskonałą alternatywę do tradycyjnych źródeł ciepła i coraz chętniej wybierają ją właściciele domów jednorodzinnych. Pompa ciepła dzieli się na dwa źródła ciepła. Pierwszym jest źródło górne, czyli instalacja grzewcza w budynku. Drugim natomiast źródło dolne, czyli grunt, powietrze lub woda. To właśnie z nich pompa ciepła czerpie energię. Jak wygląda jej działanie? Zdradza specjalista z WASO KLIM – pompy ciepła i klimatyzacja w Chorzowie i Katowicach:

W systemie górnego i dolnego źródła ciepła, można powiedzieć, że energia jest przepompowywana z tego zewnętrznego i doprowadzana do budynku. Pompa nie wytwarza zatem energii samodzielnie, a wręcz przeciwnie – pompuje ją z innych źródeł. Może to być grunt, woda czy też powietrze w zależności od jej typu.

Korzyści posiadania pompy ciepła

Czynniki, które bezpośrednio wpływają na rosnącą popularność pomp ciepła, to cała masa korzyści finansowych i ekologicznych. Jakie są zatem zalety pomp ciepła? Skompletować tę listę zadań pomogli nam eksperci, którzy zajmują się doborem i montażem pomp ciepła i klimatyzacji w Katowicach! Oto największe korzyści ogrzewania przy pomocy pompy ciepła.

  • Ekologiczne, odnawialne źródło energii, które może pobierać ciepło z gruntu, powietrza i wody.
  • Może być źródłem ogrzewania całego domu, ale też jedynie podgrzewać wodę użytkową czy np. w basenie.
  • Brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne i warstwę ozonową ziemi.
  • Niskie koszty eksploatacji, które pozwalają na szybki zwrot inwestycji.
  • Urządzenie nie potrzebuje dodatkowych paliw, jak na przykład gaz, węgiel czy ekogroszek.
  • Pompa ciepła ma długą żywotność, wyliczoną na około 30 lat.
  • Odpowiednio zaprogramowana i zamontowana może być całkowicie bezobsługowa.
  • Urządzenie jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka wybuchu, jak na przykład piece gazowe.

Nasi eksperci zajmujący się pompami ciepła i klimatyzacją w Katowicach są zgodni: pompy ciepła powoli rewolucjonizują rynek energetyczny. Nie ma w tym nic dziwnego! Coraz więcej osób decyduje się na zakup pomp ciepła ze względu na energooszczędność i ekologiczność tego rozwiązania. W dobie rosnących cen paliw inwestycja w pompę ciepła to doskonały pomysł.

Dodaj komentarz