Jak wydzielić strefy w domu jednorodzinnym?

Jak wydzielić strefy w domu jednorodzinnym?

Projekt domu Korso 2 BSE1114

Najważniejszą cechą przewidzianego w domu układu pomieszczeń jest jego funkcjonalność. Logiczne rozplanowanie położenia pokoi bezpośrednio wpływa na komfort mieszkania oraz dobre samopoczucie domowników. Podstawowym wyznacznikiem wygodnego wnętrza jest podział na strefy – zarówno podstawowe, jak i te dopasowane do indywidualnych potrzeb rodziny. Dowiedz się, jak takie podziały wyglądają w praktyce.

Zalety podziału na strefy

Podzielenie domu na kilka stref niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejszymi z nich są poczucie prywatności każdego z mieszkańców oraz ułatwienie wykonywania codziennych czynności w domu. Rozgraniczenie ogólnodostępnej części dziennej od sypialni pozwala na integrację całej rodziny podczas wieczornych seansów filmowych w salonie czy wspólnym gotowaniu, a jednocześnie sprzyja swobodzie i odpoczynkowi pozostałych domowników. Taki układ doskonale sprawdza się również podczas odwiedzin gości. Zapraszając ich do reprezentacyjnej strefy wypoczynkowej, nie musimy martwić się o idealny porządek w sypialniach czy garderobie, a bawiące się w pokojach dzieci nie przeszkadzają w prowadzeniu rozmów. Odpowiednio zaplanowany podział pozwala również na szybką komunikację między pomieszczeniami w zależności od ich funkcji – kuchnia przy jadalni ułatwia podawanie posiłków, a umieszczenie łazienki przy sypialni usprawnia codzienne szykowanie się do wyjścia.

Projekt domu Teverina III Termo KRH1400

Oddzielne strefy, a ilość kondygnacji

Strefowość domu jest szczególnie widoczna w domach piętrowych. Najbardziej pożądany i jednocześnie najczęściej projektowany układ wnętrza polega w nich na zlokalizowaniu części wypoczynkowej na parterze i sypialni na górze. W salonie i kuchni spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu – gotujemy, oglądamy telewizję i rozmawiamy. Tym samym piętro staje się azylem spokoju. Często zdarza się, iż architekci uwzględniają na dole jeszcze jeden dodatkowy pokój. Jeśli w tym przypadku będzie służył jako gabinet do pracy lub sypialnia osoby starszej, warto zadbać, aby znajdował się w pewnej odległości od tętniącego życiem salonu.

Rozdzielenie stref jest w pełni możliwe również w domach parterowych. Obecnie najczęściej spotykanym sposobem odseparowania części dziennej i nocnej jest projektowanie ich po dwóch przeciwległych stronach domu. Aby jednak podział ten był jeszcze bardziej widoczny, dobrym sposobem jest wykonanie między nimi korytarzu lub osobnych wejść z hallu. W celu uzyskania jeszcze większej prywatności w przejściach można zastosować tradycyjne drzwi. Mała łazienka jest bardzo często spotykanym rozwiązaniem w projektach domów jednorodzinnych o dwóch kondygnacjach, jednak przy wyborze budynku parterowego również warto mieć na uwadze osobną toaletę dla gości w pobliżu salonu.

Podział pomieszczeń w strefach

Rodziny bardzo chętnie decydują się na wykonanie otwartej, wspólnej strefy składającej się z salonu, jadalni i kuchni. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu wyjątkowej przestronności, i choć układ ten zaliczamy do nowoczesnych, przy odpowiednim zaplanowaniu zadowoli również miłośników klasyki. Kuchnię od salonu można bowiem wizualnie oddzielić za pomocą wyspy kuchennej, podciągu czy szklanych drzwi, a także przy zastosowaniu zróżnicowanych struktur i kolorów materiałów wykończeniowych oraz oświetlenia. Z kolei w części nocnej dobrym pomysłem będzie wyodrębnienie pokoi dzieci od sypialni rodziców, szczególnie jeśli marzymy w niej o garderobie i prywatnej łazience.

Jeden komentarz “Jak wydzielić strefy w domu jednorodzinnym?”

Dodaj komentarz