Urządzamy pokój dla chłopca

Urządzamy pokój dla chłopcaPokój dziecięcy powinien być kolorowy, sprzyjający kreatywnej zabawie i pełen wygodnych schowków. Urządzając wnętrze dla chłopca, nie można pominąć jego preferencji dotyczących wystroju i aspektów związanych z funkcjonalnością. Jak urządzić pokój dla dziecka, by był praktyczny i niebanalny? Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, by uzyskać najlepszy efekt.

Pokój dla chłopca – dobry plan to podstawa

Planowanie wystroju pokoju dziecka, należy zacząć od wyznaczenia stref do spania, zabawy, nauki i przechowywania. Pozwoli to na ograniczenie bodźców, które będą utrudniały dziecku wieczorne wyciszenie i zasypianie. Dobrze podzielona przestrzeń to także wygoda, bo organizacja pomaga w utrzymywaniu porządku i segregowaniu przedmiotów w pokoju. Warto także pamiętać o najważniejszym. W królestwie małego chłopca, najważniejsze są jego preferencje, więc jeśli dziecko jest już odpowiednio duże, trzeba przedyskutować z nim ostateczny wygląd jego pokoju.

Strefa do zabawy

W pokojach dziecięcych największą przestrzeń zajmuje strefa do swobodnej zabawy. Powinno być to miejsce, w którym znajdą się schowki, pudła, kosze i regał, dzięki którym można szybko i łatwo uprzątnąć podłogę z klocków i zabawek. Jeśli wielkość pokoju na to pozwala, można wydzielić także osobny kąciki np. wśród poduch, wiszący fotel lub hamak, a nawet zjeżdżalnię czy namiot, który będzie służył za kryjówkę. W przypadku mniejszych pokoi dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie piętrowego łóżka, pod którym dodatkowo można zagospodarować miejsce np. do nauki. W pokoju dziecka nie może także zabraknąć stolika lub biurka, przy którym malec będzie się uczył oraz wykonywał prace plastyczne. Obok biurka można także zaaranżować ścianę do rysowania np. malując ją farbą tablicową. Tego rodzaju przestrzeń do nieograniczonego rysowania, pozwoli na rozwój kreatywności, a w przyszłości umożliwi naukę pisania. Jednocześnie zastosowana farba tablicowa pozwoli na wielokrotne zmywanie rysunków i zachowanie jej właściwości.

Miejsce do spania

Podczas, gdy w strefie do zabawy nie unikamy ferii barw, to w miejscu, gdzie znajdzie się łóżko, należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Kolory nie powinny być krzykliwe. Lepiej unikać, więc intensywnych żółcieni, pomarańczy i czerwieni. Warto zastosować za to kojące odcienie, które ułatwiają wyciszenie się po całym dniu pełnym wrażeń. Należą do nich kolory w odcieniach niebieskiego, błękitu i pastelowych zieleni. Przestrzeń wokół łóżka powinna być też wolna od dużej ilości zabawek. Można za to obok niej umieścić książki i delikatne źródło światła np. lampkę nocną postawioną na szafce lub zamontowaną na ścianie. Nastrojowe źródło światła spowoduje, że wieczorem przyjemnie będzie czytać książkę, a nocne ciemności nie będą tak przerażające, jak może to sugerować dziecięca fantazja.

Szafa i miejsce do przechowywania

W pokoju chłopca nie może zabraknąć także pojemnej szafy. Dobrze by był to mebel, który w przyszłości będzie można rozbudować np. o dodatkowe moduły i szafki. Dzięki temu pokój będzie mógł „rosnąć” razem z dzieckiem. Miejsce do przechowywania warto zagospodarować także pod łóżkiem. Niektóre modele posiadają wbudowane pojemniki i szuflady np. na pościel. W miejscu, gdzie zaplanowana zostanie garderoba powinny też znaleźć się wieszaki i haczyki np. na sprzęt sportowy.

Jakie lampy wybrać do pokoju chłopca?

Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego oświetlenia. Zadbać trzeba o źródła światła głównego, nastrojowego i punktowego. Jedna z lamp, najczęściej powieszona na środku sufitu powinna doświetlać dobrze całe wnętrze, jednocześnie jej światło nie powinno razić i męczyć wzroku. Potrzebna będzie także lampka biurkowa, która pozwoli na naukę wieczorami oraz delikatne źródło światła nastrojowego. Dzięki niemu, maluch będzie mógł wyciszyć się w swoim łóżku. Lampy mogą pełnić także funkcję dekoracyjną i stanowić dopełnienie dla aranżacji w pokoju dziecka. Najlepiej, więc by wpisywały się swoim stylem do wystroju.

Kolory w pokoju dziecka

Wybierając kolory do pokoju chłopca nie trzeba podchodzić do tematu stereotypowo, malując całe pomieszczenie w kolorze niebieskim. Wcześniej trzeba sprawdzić, czy dziecko nie marzy, by we wnętrzu dominował np. motyw przewodni z ulubionym sportowcem czy postacią z bajki. Taki wzór może pojawić się zarówno w postaci fototapety lub naklejki na ścianie, na plakatach, ozdobach i tekstyliach. W przypadku kolorów najlepiej wybrać 3, na których będzie bazowała cała aranżacja. Warto pamiętać także o tym, że jasne kolory powodują, że pokój zostanie optycznie powiększony, za to ciemne wywołują odwrotny efekt. Dobrym rozwiązaniem w pokojach dziecięcych jest jasna, neutralna baza kolorystyczna, która stanowi tło dla zmieniających się dodatków. Łatwiej bowiem wymienić pościel, poduszki i plakaty na ścianach, niż całkowicie przemalowywać cały pokój. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, ponieważ ich gust zmienia się wraz z wiekiem.

Wystrój wymarzonego pokoju

Urządzając pokój dla chłopca nie warto jednak koncentrować się wyłącznie na aspektach praktycznych. To właśnie w dziecięcym pokoju rodzą się pierwsze marzenia oraz pomysły, które dziecko pragnie realizować. Warto wsłuchiwać się w potrzeby małego domownika i czerpać z nich inspiracje. Nie trzeba bać się odważnych projektów. W przestrzeni dziecka bez przeszkód można zaaranżować łóżko – domek ze zjeżdżalnią, fort rycerski, a nawet pokój piłkarski z fototapetą boiska na całej ścianie. Starsze dziecko może także uczestniczyć w remoncie swojego pokoju i samodzielnie poddać renowacji meble czy elementy dekoracyjne. Wiele ciekawych propozycji na wystrój wnętrza pokoju chłopca można znaleźć na: https://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116,t623624.html.


fot. pixabay.com

Jeden komentarz “Urządzamy pokój dla chłopca”

Dodaj komentarz