Rekuperacja i zdrowie

Rekuperacja i zdrowieRekuperacja jest coraz powszechniej używana w nowym budownictwie, wyparła ona skutecznie tzw. wentylacje grawitacyjną, która nie filtruje, tak jak rekuperacja , nawiewanego powietrza. Innymi słowy rekuperacja zapewnia mieszkańcom budynku zdrowe, czyste powietrze, które nigdy nie jest przesycone dwutlenkiem węgla, nigdy nie zawiera pyłków z kwiatów będących przyczyna licznych alergii, nigdy nie jest duszne czy nadmiernie wilgotne.

Opisując proces rekuperacji skupiamy się tylko i wyłącznie na kwestiach technicznych i ekonomicznych, zapominając prawie zawsze o jednej z największych, jeśli nie największej korzyści jakie daje nam rekuperacja – zdrowiu. Rekuperacje można porównać z profilaktyką, która w tej chwili w medycynie jest podstawowym proces zapewniającym nam zdrowie.

Rekuperacja i smog

Żyjemy w epoce stałego zanieczyszczenia powietrza, gdy otwieramy okna w naszym mieszkaniu to narażamy siebie i naszą rodzinę nie na odświeżenie naszego domu czystym, rześkim powietrzem, lecz na napływ   smrodu, smogu, dymu, pyłu, alergenów i dodatkowo hałasu do naszego mieszkania. Mamy coraz częściej wrażenie,  że lepiej byłoby tego okna nie otwierać nigdy – ale jest to absolutnie niemożliwe, jeśli nie chcemy mieć w domu nadmiernie wilgotnego, a w konsekwencji  zagrzybiałego mieszkania. Rekuperacja jest procesem, który filtruje, czyści i ogrzewa powietrze wpływające do naszego domu. Rekuperacja  do swojego działania nie wymaga otwierania okien, a nawet zaleca się ich zamykanie, by powstrzymywać niepotrzebne straty ciepła. Rekuperacja jest najskuteczniejszym narzędziem zwalczającym smog.

Rekuperacja – lekarstwo na alergie i zagrzybianie

Alergie na pyłki roślin – szczególnie kwiatów – są coraz bardziej powszechne. W okresach zapylania i pylenia roślin coraz więcej ludzi choruje na chroniczny katar, zaczerwienione oczy, uczucie swędzenia itd. Od alergenów nie uchroni nas wybudowanie domu w czystej okolicy, ale rekuperacja może nas uchronić skutecznie przed uciążliwymi chorobami. Dzięki niej nie trzeba otwierać okna, by cieszyć się czystym i świeżym powietrzem.

Rekuperacja przez cały czas wymienia powietrze w naszym domu utrzymując odpowiedni poziom wilgoci – dzięki temu chroni nas przed jeszcze jedną zmorą współczesności – grzybem. Myślę, że nie muszę nikogo przekonywać o szkodliwości posiadania grzyba na ścianie mieszkania.

Za zdrowiem, idzie komfort życia w domu z rekuperacją. Rekuperatory coraz częściej cechują się pełną automatyką działania. Jeżeli organizujemy w domu przyjęcie i przyjmujemy gości to rekuperator automatycznie dostosuje swoje parametry, tak by zapewnić świeże powietrze niezależnie od liczby osób wydychających dwutlenek węgla i wilgoć w naszym mieszkaniu. A jeżeli  właśnie smażymy rybę na oleju i zapachy roznoszą się po całym domu to rekuperacja zadba o to, byś nie musiał cały dzień czuć w powietrzu ryby, którą jedliśmy na obiad. Jeżeli wyjeżdżamy na kilka dni i nikogo nie będzie w domu to rekuperacja sama spowolni swoje obroty, obniżając zużycie energii elektrycznej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Trigeo, właścicielem marki oraz strony oszczednegrzanie.pl na którą serdecznie zapraszamy w celu zainstalowania systemu do rekuperacji w swoim domu.

Jeden komentarz “Rekuperacja i zdrowie”

Dodaj komentarz