Podstawowe wyposażenie kuchni – o czym nie możesz zapomnieć?

Podstawowe wyposażenie kuchni - o czym nie możesz zapomnieć?Na podstawowe wyposażenie kuchni składa się szereg zarówno mniejszych, jak i większych naczyń, sprzętów i narzędzi, umożliwiających codzienne przygotowywanie posiłków. O czym nie możesz zapomnieć, wyposażając swoją kuchnię w niezbędne akcesoria?

1. Garnki

Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię bez porządnego zestawu garnków. Odpowiednio dobrane garnki mogą posłużyć przez wiele długich lat – warto więc zainwestować w te wykonane z solidnego i wytrzymałego materiału. Emaliowane i aluminiowe garnki powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz częstszym rozwiązaniem kuchennym okazują się naczynia wykonane ze stali nierdzewnej, niezbyt lekkie, ale posiadające za to grube dno i ścianki, gwarantujące dobre przewodzenie ciepła i dużą energooszczędność – podpowiada Danuta Walczak, pracownik firmy FlorinaAGD.

Wybierając odpowiednie do naszej kuchni garnki, szczególną uwagę powinniśmy zwracać na sposób ich użytkowania. Warto zatem sprawdzić, czy nadają się one do zmywarek, a także do płyt indukcyjnych. Istotny okaże się także materiał, z którego wykonane są uchwyty. Ważne, aby nie przewodziły one ciepła. Niektóre nowoczesne akcesoria kuchenne, w tym również garnki, posiadają niezwykle przydatny wskaźnik temperatury, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać właściwe ciepło przyrządzanej przez nas potrawy.

2. Patelnia

Na podstawowe wyposażenie kuchni, oprócz dobrej jakości garnków, składa się również patelnia. Na rynku dostępne są różnego rodzaju patelnie: ceramiczne, teflonowe, stalowe, żeliwne i wiele innych – wybór powinien być podyktowany ich przeznaczeniem, rodzajem najczęściej przyrządzanych potraw, a także kwestią wytrzymałości. Dla osób bardziej zaawansowanych kulinarnie i lubiących eksperymentować podczas gotowania, polecane są specjalistyczne patelnie, służące między innymi do smażenia naleśników czy też do grillowania.

3. Noże kuchenne

Dobrej jakości noże to niezbędne przybory do kuchni. Niestety bardzo często bywa tak, że nie zwracamy uwagi na ich właściwości i z reguły sięgamy po te najtańsze z marketu. Tymczasem wybór noży kuchennych powinien być bardzo dokładnie przemyślany, zwłaszcza pod kątem ich zastosowania. Należy zatem wybrać osobny nóż do smarowania, osobny do obierania warzyw, a jeszcze inny do krojenia mięsa czy filetowania ryb. Najlepiej w tym celu zaopatrzyć się w specjalny zestaw noży kuchennych – podpowiada Danuta Walczak, pracownik firmy FlorinaAGD.

4. Deska do krojenia

Deska do krojenia

Pośród wielu niezbędnych rzeczy do kuchni nie mogło zabraknąć oczywiście deski do krojenia. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju deski: drewniane, szklane, plastikowe czy nawet bambusowe. Deski drewniane polecane są głównie dlatego, że wykazują dużą odporność na przebarwienia. Minusem jest jednak fakt, że, ze względu na wchłanianie wody, mogą łatwiej gromadzić bakterie. Plastikowe deski są odporne na działanie wysokiej temperatury i nadają się do mycia w zmywarce. Niestety ulegają szybkim przebarwieniom – stąd potrzeba używania oddzielnej deski do mięsa i osobnej na przykład do warzyw. Popularnym rozwiązaniem są ostatnio szklane deski, które okazują się bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Nie pozostają one jednak bez wad – przyczyniają się bowiem do tępienia noży. Deski bambusowe z kolei stanowią świetną alternatywę dla desek drewnianych. Ich zaletą jest to, że nie wchłaniają wody – są również tańsze.

5. Blender

Blender ręczny to sprzęt kuchenny, który coraz częściej gości w naszych domach. Zajmuje niewiele miejsca, można go używać do przyrządzania wielu różnorodnych potraw, a nawet napojów. Wybierając odpowiedni blender, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na jego moc. Tego rodzaju sprzęt kuchenny ma zazwyczaj od 100 do 900 WAT. Blendery posiadające wyższą moc mogą wyrobić nawet ciasto. Wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się blendery z akumulatorem. Są one jednak nieco mniej wydajne – kiedy bateria się wyczerpie, wymagają 2-3 godzin ładowania.

Wyposażając swoją kuchnię od podstaw, powinniśmy skupić się przede wszystkim na tych przedmiotach, które są zupełnie niezbędne. Przedstawione powyżej akcesoria do kuchni oczywiście nie wyczerpują podstawowej listy, ale z całą pewnością warto od nich zacząć.

Jeden komentarz “Podstawowe wyposażenie kuchni – o czym nie możesz zapomnieć?”

Dodaj komentarz