Schody do… na górę

Schody do... na góręKażdy, kto ma dom lub mieszkanie dwupoziomowe, staje przed dylematem montowania odpowiednich schodów. Zarówno technik, jak i kształtów czy użytych materiałów jest wiele, ale zazwyczaj jesteśmy ograniczeni samym projektem nieruchomości, jeśli chodzi o ich lokalizację. Schody wewnętrzne są w domu lub mieszkaniu jednym z najważniejszych elementów aranżacyjnych nie tylko ze względu na ich praktyczny wymiar, ale również estetykę i bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane zarówno pod względem stylu, koloru czy też użytych materiałów mogą stanowić doskonały materiał kształtujący niepowtarzalny styl wnętrza. Z drugiej strony warto zadbać, by były one komfortowe. To przestrzeń, która będziemy przemierzać kilka razy dziennie, więc pod względem komunikacyjnym powinna być najbardziej przemyślaną rzeczą w domu.

Podział na strefy

Zazwyczaj schody wewnętrzne dzielą przestrzeń mieszkania na część dzienną oraz strefę zdecydowanie bardziej intymną – czyli sypialnię gospodarzy czy pokoje dzieci. Taki układ sprawia, że nawet gdy mamy gości, możemy czuć się w domu bardzo swobodnie, ponieważ nikt nie chodzi nam po bardzo prywatnych pokojach. Taki układ ma też inną ważną zaletę. Minimalizuje konieczność ciągłego chodzenia po schodach.

Arytmetyka związana z wysokością i szerokością stopni oraz całej konstrukcji, kąt nachylenia oraz różnego rodzaju zabiegi są dość mocno związane z miejscem, jakie mamy na schody przeznaczone, po drugie z naszymi preferencjami i obowiązującymi przepisami. Jeśli mamy małe dzieci, lub w domu mieszkają osoby starsze, szczególnie mocno powinniśmy zastanowić się nad ergonomicznością projektu.

Idealne schody

Dobry projektant, korzystając ze swojego doświadczenia, pomoże nam wybrać idealne schody. Warszawa takich możliwości ma naprawdę dużo. Poza oczywiście naszymi oczekiwaniami czy też estetycznymi, czy też praktycznymi warto pomyśleć przede wszystkim o wygodzie. Na zainstalowanie schodów potrzebujemy dużo miejsca. Na górze i na dole musimy wygospodarować wolną przestrzeń na dolny i górny podest oraz oczywiście potrzebujemy jej na same stopnie. W zależności od wybranego układu warto dopasować go do kształtu klatki schodowej. Można zdecydować się na schody jednobiegowe, jeśli mamy długą prostokątną przestrzeń do wykorzystania. To doskonały pomysł również na zagospodarowanie miejsca pod tymi schodami. Najczęściej w domach spotykamy konstrukcje dwubiegowe, zabiegowe lub spiralne. Warto szczególnie przy schodach zabiegowych dokładnie zaplanować tak zwany spocznik lub zabieg.

Jeden komentarz “Schody do… na górę”

Dodaj komentarz