Oświetlenie nocne – subtelnie i z klasą

Subtelne oświetlenie jest niezbędne nie tylko w sypialni, gdzie potrzeba wyciszenia tuż przed snem. Światło odpręża, pozwala się zrelaksować, nawet podczas popołudniowej drzemki. Jego zadaniem jest również tworzenie przyjaznej atmosfery. Oświetlenie sztuczne jest dla domowników bardzo ważne, bo tego naturalnego zwykle brakuje, szczególnie w porze jesienno-zimowej. W jaki sposób dobierać dyskretne światło nocne, by spełniało swoje funkcje i pasowało do wystroju wnętrza?

W miejscu odpoczynku i snu

W sypialni lub miejscu wydzielonym w wielofunkcyjnym pomieszczeniu, gdzie znajduje się łóżko, potrzebne jest delikatne, mocno rozproszone światło o ciepłej barwie. Takie oświetlenie oferują nie tylko typowe lampki nocne ustawione na szafce obok łóżka.

Nad wezgłowiem łóżka może zagościć listwa LED-owa, która jest energooszczędna, dekoruje wnętrze, a do tego zapewnia wymagany efekt – subtelne światło. Miłośnicy klasycznych rozwiązań mogą postawić na kinkiety dobrane do aranżacji wnętrza. Ich klosze lub abażury powinny w całości osłaniać żarówkę. Materiał przeznaczony na wykonanie klosza lub abażuru musi być gruby, mało przepuszczalny dla światła, by uniknąć efektu oślepiania, a ponadto maksymalnie zmiękczać wiązkę świetlną. Tak skonstruowane kinkiety, przykładowo wybrane z oferty sklepu Lampy.it, mogą stylistycznie mieć formę wpisującą się w potrzeby wystrojów retro, skandynawskich, angielskich, współczesnych, industrialnych i nie tylko.

Za pomocą tak dobranego oświetlenia nocnego można wydzielać strefy w pomieszczeniach. Z rozwiązania skorzystają przede wszystkim użytkownicy pokojów, w których ma zostać stworzone miejsce do odpoczynku, spotkań z gośćmi oraz pracy.

Element wystroju wnętrza, który wpływa na nastrój i samopoczucie

Światło decyduje o nastroju i samopoczuciu. Nie bez powodu zatem zwraca się tak dużą uwagę na jego właściwe dopasowanie do domowych pomieszczeń. Funkcjonalność i estetyka są bardzo ważne, bo w aranżacji, w której wszystkie elementy współgrają ze sobą, domownicy po prostu dobrze się czują. Jednak oświetlenie ma niebagatelne znaczenie dla komfortu psychicznego, a ten przekłada się nawet na fizyczne odczucia. Konsekwencją jest kondycja zdrowotna.

Jesienią i zimą, gdy dni są krótsze, a do tego słoneczna i przyjazna aura ustępuje licznym szarym i ponurym chwilom, odczuwane są spadki nastroju. Jesienna chandra czy nasilenie objawów zaburzeń psychicznych, między innymi pod postacią depresji, są tym bardziej odczuwalne, im mniej światła naturalnego. Zwiększenie liczby punktów świetlnych w domu, oświetlenie nocne z ciepłą wiązką, pozwalają poprawić wspomnianą kondycję psychiczną.

Nowości, które warto wziąć pod uwagę

Tradycyjne konstrukcje oświetleniowe to nie wszystkie możliwości. Na rynku pojawiają się ciekawe produkty, w tym przeznaczone do pokojów dziecięcych. Maluchom przydają się lampki wydzielające subtelne światło, ułatwiające zasypianie, a mające formę lampek-przytulanek. Innym rozwiązaniem są projektory montowane na ścianach.

Dla dorosłych, którzy w domu chcą zapewnić przytulny klimat, świetnym rozwiązaniem są LED-owe listwy lub łańcuchy, które poza funkcjonalnością, podnoszą walory estetyczne wnętrz. Ich energooszczędność przekonuje coraz większą rzeszę użytkowników do zakupu.

Oświetlenie nocne może być subtelne i z klasą, wręcz powinno takie być! Dzięki niemu odpoczynek, relaks i wyciszanie przed snem, a nawet odprężające kąpiele, przynoszą ukojenie dla ciała, zmysłów i umysłu. Wnętrza zaś stają się naprawdę wyjątkowe.

Dodaj komentarz