Jak odnowić drzwi dębowe?

Spośród wszystkich rodzajów drzwi drewnianych, drzwi dębowe należą do najtrwalszych i najsolidniejszych. Drewno jest materiałem naturalnym, na którym z biegiem czasu, mogą być widoczne pewne uszkodzenia, utrata estetyki czy inne ślady działalności czynników atmosferycznych lub szkodników. Na szczęście nie zawsze trzeba rezygnować z takich drzwi i wymieniać je na nowe. Stosując kilka prostych zabiegów renowacyjnych, stare drzwi z dębu, ponownie mogą odzyskać dawny blask i urodę. Od czego należy zacząć?

Drzwi klasyczne drewniane debowe
Klasyczne drzwi dębowe: http://www.dubinski.com.pl/images/drzwi/zewnetrzne/Drzwi-klasyczne-drewniane-debowe.jpg

Przed remontem zdemontuj drzwi

To bardzo ważna rzecz, dzięki której wszystkie prace będziesz mógł wykonać szybciej, sprawniej, bezpieczniej, a przede wszystkim dokładniej. Do zdjęcia drzwi dębowych z zawiasów, prawdopodobnie będziesz potrzebował pomocy. Drzwi dębowe jednoskrzydłowe mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, a duże rozmiary sprawiają, że ich przenoszenie w pojedynkę może być trudne. Druga para rąk jest więc jak najbardziej wskazana.

Przygotowanie drzwi do remontu

Kolejnym krokiem, niezbędnym do przeprowadzenia wszystkich prac jest zdemontowanie okuć. Zaliczają się do nich klamki, zawiasy, wizjery, szyldy. W wielu przypadkach może to być trudne zadanie, z uwagi na wiele warstw farby, którymi mogą być pokryte śruby. Aby sobie ułatwić pracę, warto wykorzystać szlifierki oscylacyjne i opalarki, którymi łatwiej będzie usunąć płaty starej farby z drzwi. Po tej czynności, można zabrać się do kolejnego etapu, związanego z odnawianiem, czyli usuwaniem farby. Dawniej, drzwi zewnętrzne były malowane farbami olejnymi. Wyróżniają się one dużą odpornością, przez co usunięcie wszystkich warstw może się okazać niezwykle trudne i czasochłonne. Dużym ułatwieniem będzie posiadanie wymienionych wyżej elektronarzędzi. Tu pamiętajmy jednak o tym, aby stosować właściwe środki ochrony BHP. Przede wszystkim okulary. Dzięki nim zabezpieczysz swoje oczy, przed dostaniem się groźnych odprysków farby. Kolejny środek ochronny  to maska. Zabezpiecza drogi oddechowe przed dostawaniem się do nich pyłu, generowanego podczas szlifowania.

Malowanie drzwi drewnianych

Kiedy drzwi dębowe są oczyszczone z farby, dokładnie wyszlifowane oraz odkurzone, można przystąpić do ich malowania. Konieczne będzie wykonanie kilku warstw, przy użyciu kilku różnych środków. Pierwsze należy użyć środków gruntujących. Ich zadaniem jest zaimpregnowanie drewna przed szkodnikami i wilgocią. Po wyschnięciu tej warstwy, można nałożyć na drzwi bejcę. Jest to środek nadający kolor drewnu i wnikający do środka. Dzięki temu, uzyskana barwa jest jednolita i trwała na całej powierzchni. Ostatnim etapem jest lakierowanie drzwi. Tu, dla uzyskania pełnej wytrzymałości, należy wykonać co najmniej 3 warstwy lakieru bezbarwnego.

Komentarzy: 2 “Jak odnowić drzwi dębowe?”

Dodaj komentarz