Własnoręcznie robione ozdoby choinkowe

Ozdabianie choinki to jeden z najpiękniejszych momentów w ciągu roku. Bez zielonego drzewka nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Zależy nam na tym, aby nasze ozdoby były najpiękniejsze, najwspanialsze i oczywiście najbardziej oryginalne. Niestety, bazując na rozwiązaniach dostępnych w każdym supermarkecie, trudno to osiągnąć.

Na pewno wielu z nas pamięta jeszcze czasy, w których nie było łatwo o gotowe dodatki. Musieliśmy jakoś sobie radzi, a efekty naszej pracy przechodziły najśmielsze oczekiwania. Ozdoby wykonane własnoręcznie mają nie tylko niepowtarzalny urok, ale mogą przyćmić blaskiem te, które z łatwością znajdziemy na sklepowej półce. Przenieśmy się w czasy dzieciństwa, sprawmy mnóstwo frajdy najbliższym i przygotujmy akcesoria choinkowe razem. Wszystko, czego potrzebujemy, znajdziemy z pewnością na dnie szuflad.

Ręcznie robione ozdoby choinkowe

Na starych zdjęciach znajdziemy jeszcze drzewka ozdabiane efektem pracy rąk rozentuzjazmowanych dzieci i ich zniecierpliwionych rodziców. Klej może nie zawsze trzymał, a gwiazda rzadko trzymała się prosto na szczycie choinki, ale wspólna zabawa oraz czas spędzony w rodzinnym gronie, rekompensowały wszystkie straty. O to właśnie chodzi w Świętach i to właśnie temu zawdzięczamy niepowtarzalny, gwiazdkowy klimat. Zrezygnujmy z gotowych rozwiązań i zarządźmy wspólne przygotowywanie świątecznych ozdób. Co będzie nam potrzebne?

Lepiej zadać inne pytanie – a co nie będzie? Świąteczną dekoracją może stać się praktycznie wszystko. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Warto jednak wyposażyć się w podstawowy zestaw narzędzi. Wybierzmy się do sklepu papierniczego i kupmy kolorowe papiery, przylepne karteczki i gotowe zestawy dodatków. Oprócz tego znajdźmy na dnie szafy niepotrzebne skrawki materiału, wstążeczki i sznureczki. To wszystko w połączeniu ze sprawnym operowaniem nożyczkami i umiejętnym dysponowaniem klejem sprawi, że nasze święta będą nieszablonowe i jedyne w swoim rodzaju. Tak samo jak nasza choinka.

Choinkowy łańcuch handmade

Część z nas wykonywała ozdobę tego typu jeszcze w przedszkolu. Warto przypomnieć sobie te czasy. Papier tniemy w podłużne paski i składamy tak, aby uformować okrąg. Następnie przekładamy przez niego następny okrąg i sklejamy. Łączmy kolory, bawmy się także wycinkami z gazet lub czasopism – dzięki temu nasz łańcuch będzie unikalny.

Prezenty do zawieszenia na choince

Zwykłe bombki mogą się znudzić. Jeżeli poszukujemy ozdoby, która mogłaby je zastąpić, idealnym rozwiązaniem okażą się małe atrapy prezentów, które bez trudu powiesimy na gałązkach. Ich wykonanie jest niezwykle proste i nie sprawi kłopotu nawet małym plastykom. Weźmy grubszy karton i złóżmy z niego małe paczuszki. Upewnijmy się, że ozdoba się nie rozklei – warto wykorzystać w tym celu klejącą taśmę dwustronną. Następnie zróbmy to, co robi się z prezentami – zawińmy je w piękny papier ozdobny. Możemy w tym celu wykorzystać specjalne arkusze dostępne w sklepach, albo użyć najzwyklejszy papier kolorowy. Potem wystarczy obwiązać paczuszkę wstążeczką lub sznurkiem – dzięki temu nie tylko będzie się wspaniale prezentowa, ale bez problemu zawiesimy ją także na choince.

Ozdoby ze starych ubrań

W naszej szafie znajduje się sporo starych i niepotrzebnych ubrań i nie mamy pomysłu na to, co z nimi zrobić? Zróbmy z nich niepowtarzalne ozdoby świąteczne! Wytnijmy z nich małe skrawki materiału (w tym celu przyda nam się najbardziej stary sweter), do środka nasypmy kaszy lub ryżu i u góry przewiążmy wstążeczką lub sznurkiem. Taka ozdoba będzie wyglądać jak wór świętego Mikołaja i doda sporo uroku choince, a jej przygotowanie nie zajmie zbyt wiele czasu.

Tekst powstał we współpracy z firmą Artillo.pl, platformą dedykowaną dla sprzedawców rękodzieła artystycznego.

Komentarzy: 2 “Własnoręcznie robione ozdoby choinkowe”

Dodaj komentarz