Kominek w salonie – jak spełnić to marzenie?
Salonowy kominek, z którego trzaska ogień – to motyw niemalże filmowy, o którym marzą wszyscy ceniący spokojną atmosferę w domu oraz romantyczne uniesienia. Kiedyś kominki montowane w salonach świadczyły o pozycji społecznej mieszkańców danego domu, bo niełatwo było zainstalować taką formę u siebie, trzeba było mieć masę pozwoleń, co wymuszało długotrwałe procesy weryfikacyjne o charakterze urzędowym.
Dziś kominek w domu lub mieszkaniu postawić może sobie każdy. Trzeba jednak do całej pracy podejść na fachowym poziomie i wybrać taki kominek, którego nie trzeba będzie wymieniać po dwóch sezonach. Lepiej więc zdecydować się na zakup nieco kosztowniejszego kominka z wysokiej jakości blach, odpornych na temperaturę, niż kupić byle co i się zwyczajnie na tym przejechać. Większość kominków dostępnych w sklepach jest już dostosowanych wymiarami pod zabudowy murowane w naszych domach.
Jak wybrać miejsce na kominek?
Powinno znajdować się ono w strefie bezpiecznej i dobrze widocznej. Kominek, w którym miło trzaska ogień, po zamontowaniu stanie się punktem centralnym całego pokoju. Najczęściej na zamontowanie kominka w mieszkaniu czy domu wybiera się główny, największy pokój, czyli salon. To tam spędzamy najwięcej czasu z rodziną, odpoczywamy wieczorami lub też przyjmujemy gości. Jest to najczęściej najbardziej reprezentatywna część domu, którą aranżujemy ze szczególnym pietyzmem. Dobieramy odpowiednie meble do pokoju, dekoracje okien czy dywany. Staramy się aby każdy element wyposażenia salonu pasował do siebie idealnie, dlatego też kominek także powinien pasować stylem do naszego wnętrza. Jeżeli urządziliśmy salon w klasycznym bądź nawet oldschoolowym stylu to nasz kominek powinien wizualnie nawiązywać do modeli z dawnych lat. Jeśli nasz pokój utrzymany jest w nowoczesnym stylu, meble mają modne wzornictwo i kolorystykę, wówczas powinniśmy zdecydować się na równie nowoczesny model kominka. Pomieszanie stylów rzadko kiedy wygląda dobrze zwłaszcza jeśli taki zabieg stosują amatorzy. Zawsze bezpieczniej jest utrzymać jedną linię stylistyczną w przypadku kluczowych elementów wyposażenia a eksperymentować dopiero z dodatkami. Ponadto kominek musi mieścić się w ścianie, która ma bezpośrednie połączenie z kominem. Dzięki temu dym z palącego się drewna będzie wydobywał się na zewnątrz w trybie natychmiastowym ku górze, przez murowany komin.
Kominek zamykany czy otwarty?
Nie można zapomnieć też o tym, że najpraktyczniejszym rozwiązaniem kominka będzie forma zamykana na drzwiczki. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przedostania się popiołu do wnętrza. Zamykany kominek jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w domu znajdują się dzieci. Po zamknięciu kominka, w którym dopalają się węgiel oraz drzewo, mamy pewność, że dzieci nie oparzą się pod naszą nieuwagę i że całość przygotowanego opału spali się, nie powodując przy tym pobrudzenia strefy podłogowej. Warto zabezpieczyć podłogę tuż pod kominkiem kawałkiem aluminiowej blachy.