Jak wybrać odpowiednią kłódkę?

Wybierając kłódkę, zastanów się, gdzie zamierzasz jej użyć. Poszczególne modele różnią się nie tylko kolorem i wielkością, lecz także konstrukcją. Idealna kłódka jest odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne i gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Jaką kłódkę kupić?

Nie ma wątpliwości, że kłódka na klucz zapewnia większe bezpieczeństwo niż model na szyfr. Z drugiej strony, wygoda kłódki szyfrowej jest niezaprzeczalna. W związku z tym skutecznie chroni walizkę, szafkę na siłowni itp., gdy noszenie klucza wiąże się z dużym ryzykiem zgubienia. Najpopularniejsze są modele z trzema lub czterema 10-cyfrowymi tarczami, dającymi w każdym przypadku 1000 lub 10000 możliwych kombinacji. Warto również wspomnieć, że istnieją zamki szyfrowe z kluczem zabezpieczającym, a nawet kłódki otwierane za pomocą klucza magnetycznego. Kłódki są zwykle mierzone na podstawie rozmiaru (szerokości) korpusu. Im jest większy, tym grubszy będzie pałąk.

Popularne materiały na kłódki

Stal jest najbardziej znanym materiałem używanym do produkcji kłódek o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Producenci wykonują niejednokrotnie zabiegi zwiększające wytrzymałość, takie jak nawęglanie. Kłódki cynkowe, mosiężne, stopowe, ze stali hartowanej i aluminiowe są używane do przedmiotów o średnim poziomie bezpieczeństwa.

odpowiednia klodke

Rozmiar kłódki

Istnieje tutaj prosta zasada, im większa kłódka, tym bezpieczniejsza. Rozmiar zapewnia większą odporność na piłowanie i rozbicie.

Zamierzasz używać kłódki na zewnątrz? W takim razie zwróć uwagę na materiał, z którego została wykonana. Nowoczesna kłódka ze stali nierdzewnej najlepiej wytrzymuje czynniki atmosferyczne. Dobrze sprawdzą się tu również modele z mosiądzu niklowanego.

Mechanizm zabezpieczający szekle

Standardowy system zabezpieczający szekle opiera się na podwójnym zamku ze sprężynami. Niemniej jednak w zamkach o podwyższonym bezpieczeństwie stosowane są często stalowe kulki na styku korpusu z szeklą. Takie rozwiązanie uniemożliwia włamywaczowi otwarcie kłódki siłą.

Kłódki z kluczem

Największą popularnością cieszą się zestawy, składające się z kłódki i klucza. Producenci proponują zwykle trzy rozwiązania. Najczęściej do każdej kłódki przypisany jest inny klucz. Te same klucze – załóżmy, że klient lub użytkownicy muszą ustawić kilka blokad blisko siebie. Konieczność zmieniania kluczy za każdym razem, gdy chcesz otworzyć lub zamknąć inną kłódkę, może być męcząca.

Kłódki z kluczem głównym – zwykle takie rozwiązanie wykorzystuje się w budynkach lub miejscach, w których wymagane są różne zamki. Należy tutaj wdrożyć system hierarchii dostępu. W konsekwencji klucz główny otwiera każdy z zamków w systemie. Z drugiej strony klucze na niższych poziomach mogą otwierać różne kłódki lub tylko jeden zamek.

Nowoczesne rozwiązania

Wiele kłódek zawiera płytkę przeciw przewierceniu. Niektóre mają konstrukcję płytki obrotowej, dzięki czemu wiertarka nie może uzyskać przyczepności i wejść do zamka. Inni producenci integrują hartowane stalowe wkładki, dzięki czemu wiertło nie może przebić metalu. Kolejnym zabezpieczeniem jest zamek z grubą szeklą. Przecięcie pałąka kłódki wymaga czasu i wysiłku, a zamki, które stanowią zbyt duże wyzwanie, zniechęcą większość złodziei. Szekla, którą trzeba zwolnić z obu stron, wymaga dwukrotnie większej liczby cięć, co zajmuje dwa razy więcej czasu.

Dodaj komentarz