Jak pielęgnować podłogi?

pielęgnacja podłogi

Jak pielęgnować podłogi?

Odpowiednio pielęgnowana podłoga będzie przez długi czas prezentować się nienagannie. Warunkiem perfekcyjnego wyglądu jest nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów, ale również systematyczne sprzątanie. Przede wszystkim codziennie trzeba usuwać kurz i niewielkie zabrudzenia, a raz na jakiś czas zastosować profesjonalne środki. Niestety nie każdy ma na to czas, dlatego coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest zatrudnienie pomocy domowej.

Jak pielęgnować podłogi drewniane?

Podłogi drewniane nie powinny mieć długiego kontaktu ani z wodą, ani z piaskiem. Piasek powoduje niszczenie lakieru oraz wierzchniej warstwy drewna, a pod wpływem wody podłoga może pęcznieć, co z czasem prowadzi do pękania desek. Z tego właśnie względu tak ważne jest codzienne usuwanie zabrudzeń oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, dzięki którym drewniana podłoga będzie zdecydowanie bardziej odporna na zabrudzenia, zniszczenie i naturalne zużycie. Jeśli brakuje czasu na takie porządki, to warto zatrudnić pomoc domową, która będzie robić to systematycznie.

Panele laminowane – jak o nie dbać?

Panele laminowane są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż podłogi drewniane. Wprawdzie są one dość odporne na działanie wody, ale lepiej stosować ją z umiarem, ponieważ jeśli dostanie się między szczeliny, to może spowodować wybrzuszanie paneli. Najlepiej powierzyć zadania związane z pielęgnacją paneli doświadczonej pani do sprzątania, którą można znaleźć np. wpisując w wyszukiwarkę hasło sprzątanie we Wrocławiu. Dzięki temu można mieć pewność, że podłoga będzie sprzątana systematycznie, co ma duże znaczenie w przypadku paneli laminowanych. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza pielęgnacja nic nie da, jeśli domownicy będą chodzić po panelach w butach.

Jak dbać o podłogę z kamienia?

Podłogi z kamienia należą do najtrwalszych, ale by prezentowały się doskonale, także wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim od razu po ich ułożeniu i oczyszczeniu warto zastosować specjalne środki impregnujące, które dają efekt mokrego lub naturalnego kamienia. Takie zabiegi należy przeprowadzać średnio raz na 2-3 lata – zależy to od stopnia użytkowania podłogi. Podłogi kamienne nie zaleca się sprzątać za pomocą odkurzacza – polecane jest natomiast zamiatanie miękką szczotką. W razie potrzeby można też przemyć kamień za pomocą wody z odpowiednim detergentem. W sprzedaży są też specjalne preparaty, które ułatwiają usuwanie plam z kamiennych podłóg.

Podłogi ceramiczne – wyższa szkoła sprzątania

Podłogi ceramiczne są dość trudne do utrzymania w czystości, zwłaszcza jeśli wykonano je z płytek na wysoki połysk. Na płytkach widać dosłownie każde zabrudzenie – tutaj raczej nie obędzie się bez profesjonalnej pomocy, można ją znaleźć przeszukując ogłoszenia na stronie www.pomocedomowe.pl. Płytki szkliwione wystarczy na co dzień przemywać wodą i dostępnymi w sklepach detergentami. Inaczej wygląda sytuacja z płytkami np. z gresu polerowanego, które wymagają impregnacji za pomocą specjalnych preparatów. Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie zbyt mocnego detergentu może doprowadzić do przebarwień i utraty koloru, dlatego najlepiej zdać się na profesjonalną pomoc domową.

Dodaj komentarz