Drzwi oraz ich wyposażenie – jak dobrać odpowiednie?

drzwiDrzwi to bez wątpienia ważny element w każdym domu lub mieszkaniu. To właśnie one nadają każdemu z domowników prywatności po to, by wszyscy mogli skupić się na swoich obowiązkach czy po prostu odpocząć. To jednak nie wszystko. Drzwi to również znaczny dodatek estetyczny i bardzo ważny jest ich odpowiedni dobór.

Ich producenci wymyślili już ogrom przeróżnych wzorów, odpowiadających każdemu wystrojowi, jednak warto jest sugerować się również własnym zdaniem. Mimo wszystko istnieje kilka zasad, którymi powinno kierować się przy wyborze drzwi tak, aby spasować je z wnętrzem, nie wprowadzając przy tym zbytniego kontrastu.

Ogólne parametry, na które zwracamy uwagę

Wybierając się do sklepu meblowego bądź do takiego, który specjalizuje się w sprzedaży drzwi, z pewnością konsultanci pomogą nam wybrać model pasujący do naszego wnętrza. Nie można jednak nie mieć swojego zdania i zawsze warto w razie konieczności wprowadzić jakąś zmianę. Podstawowymi rzeczami, na które musimy zwrócić uwagę są materiał wykonania, kolor, rodzaj i kształt szyby, klamki i ewentualna forma wentylacji do niektórych pomieszczeń.

Pamiętajmy jeszcze, aby przed rezerwacją jakichkolwiek skrzydeł, dokładnie wymierzyć szerokość futryn, ich wysokość oraz sprawdzić poziomicą, czy aby na pewno widnieje pion. Gdyby jednak coś nie do końca pasowało, będziemy zmuszeni dołożyć trochę i zakupić drzwi drewniane, które w każdym momencie można frezować.drzwi

Zasady dobory drzwi względem pomieszczeń

Ogólnie rzecz biorąc mówi się, że drzwi powinno się wybierać na samym końcu przy pełnym wyposażeniu mieszkania. Ich obecność ma za zadanie stworzyć płynne przejście z korytarza do wszystkich pokojów i nie wprowadzać przy tym dużego chaosu. Należy pamiętać, aby wszystkie drzwi były jednakowe i posiadały te same kolory. Kształt również jest bardzo istotny i w momencie, w którym mamy pokoje o charakterze okrągłym, to nasze skrzydła również powinny zawierać szyby niekanciaste. Podobnie jest w przeciwnym wypadku. Długie szyby przechodzące przez całe drzwi w poziomie, źle spiszą się w połączeniu z pokojem udekorowanym minimalistycznie. W tym wypadku należy zastosować małe, wąskie szyby.

Odnośnie łazienek i toalet, musimy mieć na uwadze, że to właśnie w tych dwóch pomieszczeniach szyby powinny być o takim samym kształcie, ale mniejsze. Spowodowane jest to zwiększeniem komfortu u osób korzystających aktualnie z toalety.

Klamki, zamki i inne akcesoria

Klamka ma również spore znaczenie w kwestii estetyki i jej zadaniem jest współgranie ze kształtem drzwi. Dla skrzydeł o długich, kanciastych szybach świetnie spiszą się klamki z długim, jednolitym szyldem. Dla bardziej minimalistycznych drzwi, ładniejszy okaże się szyld osobny. Kształt samego uchwytu również jest uzależniony od wyglądu samych drzwi.

Zamki do pomieszczeń normalnych powinny zawierać otwór w kształcie owalnym na klucze normalne. Do łazienki i toalety natomiast skorzystać powinniśmy z szyldów z otworem okrągłym, który od wewnątrz umożliwia swobodne zamknięcie. W tych pomieszczeniach, stosujemy również tunele wentylacyjne do drzwi.

Dodaj komentarz