Czym się powinna charakteryzować sofa dla dziecka?

Coraz częściej w pokojach dziecięcych pojawiają się zamiast łóżek sofy. Co jednak bardzo ważne, nie każdy rodzic jest w stanie powiedzieć, czym się one powinny charakteryzować, aby zapewniały dziecku odpowiednie warunki do snu. Jak to zatem wygląda w szczegółach i co trzeba wiedzieć, zanim udamy się do sklepu po taką sofę dla dziecka?

Czy sofa dla dziecka to dobry pomysł?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czym się taka sofa dla dziecka powinna charakteryzować, najpierw warto sobie zadać inne pytanie, czyli czy aby na pewno jej wybranie zamiast łóżka jest dobrym pomysłem?

Najczęściej zastrzeżeniem względem sofy jest to, że nie zapewnia ona tak dużego stopnia wygoda jak klasyczne łózko. Jest to oczywiście po części prawda, lecz w tym wypadku tak naprawdę wszystko wynika tylko i wyłącznie z tego, jaki konkretnie model sofy się wybierze. Jeśli bowiem będzie to wersja oparta na dobrej jakości sprężynach bonellowych, to stopień komfortu nie będzie zupełnie dobiegał od zwykłego łóżka. A co bardzo ważne, pomimo zapewnienia dużego komfortu, sofa może być złożona, co spowoduje, że odzyska się naprawdę wiele miejsca w na ogół dość małym dziecięcym pokoju.

Jaki rozmiar sofy?

Jeśli więc chce się wybrać odpowiednią sofę dla dziecka, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaki powinien być jej rozmiar. Wielu rodziców wiedząc, że będzie to element wyposażenia dziecięcego pokoju przez wiele lat, stara się wziąć sofę nieco większą, niż się powinno, a to z powodu rośnięcie dziecka. Jak się okazuje, jest to doskonała decyzja, ponieważ w innym wypadku niezbędne by było częste zmienianie tego, przecież nie tak taniego mebla.

Rodzaj obicia

Kolejną niezwykle ważną sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy kupuje się dziecku sofę do pokoju, to, z jakiego będzie ona wykonana materiału. Tworzywo, którym będzie dana sofa pokryta, musi spełniać kilka bardzo ważnych kryteriów. Przede wszystkim musi to być materiał trwały i odporny na uszkodzenia, ponieważ jak wiadomo, dzieci znacznie szybciej zużywaj swoje meble niż dorośli. Co więcej, nie może to być materiał stwarzający zagrożenie, czyli nie powinien być pochodzenia sztucznego, ponieważ taka wersja sofy mogłaby np. wywoływać u dziecka uczulenie.

Rozwiązania praktyczne

Na sam koniec wybierania sofy dla dziecka warto również przyjrzeć się temu, jak wygląda kwestia praktycznych rozwiązań w niej zawartych. Oczywiście standardem jest to, że w sofie obecna będzie specjalna skrzynia, która pozwoli umieścić w niej np. pościel, dzięki czemu można będzie bez przeszkód korzystać ze złożonej sofy w ciągu dnia. Warto jednak, aby sofa miała także specjalną szufladę, w której będzie można umieścić np. zabawki dziecka.

Dodaj komentarz