Jak wybrać odpowiedni materiał na termoizolację domu?

Jak wybrać odpowiedni materiał na termoizolację domu?Inwestor budujący dom może wybrać różne rodzaje izolacji termicznej budynku. Im będzie ona miała lepsze parametry, tym więcej ciepła wytworzonego przez system ogrzewania pozostanie we wnętrzach i będzie można zmniejszyć koszty jego obsługi. Do wyboru wśród materiałów termoizolacyjnych mamy głównie popularny styropian, wełnę mineralną, jak i piankę poliuretanową, w postaci sztywnych płyt lub w formie elastycznej, przystosowanej do nanoszenia na budynek metodą natryskową.

Cztery popularne materiały izolacyjne

Najpopularniejszym obecnie materiałem stosowanym do ocieplania ścian zewnętrznych budynków jest styropian, występujący w postaci płyt. Jego zaletą jest niska cena, lekkość i wytrzymałość. Płyty łatwo się tnie, są ciepłe i nie wchłaniają wody. Gęstość pozorna płyt ze styropianu wynosi około 16 kg/m3. W porównaniu z płytami z wełny mineralnej to korzystny czynnik, ponieważ one same mają gęstość około 145 kg/m3. Niemniej wełna mineralna także znajduje zastosowanie przy ociepleniach, m.in. dachów budynków mieszkalnych. Wełna ma takie same właściwości termoizolacyjne jak styropian, a jej zaletą jest izolacja akustyczna. Sprawdza się także jako warstwa ogniochronna w budownictwie.

Kolejne dwa rodzaje ocieplenia budynków to pianka poliuretanowa – sztywna PIR lub elastyczna, przeznaczona do nakładania metodą natryskową pianka PUR. Właściwości wszystkich wspomnianych materiałów izolacji termicznej wskazano poniżej:

Najlepszy wybór: pianka PIR

Choć zarówno pianka PUR, jak i PIR są wykonane ze spienionej żywicy poliestrowej, to jednak różnią się od siebie. Właściwości termoizolacyjne sztywnej pianki poliuretanowej PIR są znacznie wyższe niż pianki PUR.

Wyższość pianki PIR nad PUR wynika między innymi z gęstości obu izolacji. Musimy zużyć co najmniej 50 proc. więcej natryskowej pianki elastycznej, aby uzyskać taką samą grubość materiału termoizolacyjnego, jak przy sztywnej piance PIR. O jakości ocieplenia przy elastycznym ociepleniu poliuretanowym decyduje nie tylko sama pianka, ale i wykonawca, który dokona natryskowego ocieplenia. W przypadku pianki PIR od razu otrzymujemy produkt o gwarantowanych przez producenta właściwościach. W sprzedaży są poliuretanowe pianki sztywne PIR o różnych nazwach, ale tych samych parametrach. Są to między innymi  materiały: Thermano, Izolite, Kingspan Therma, Recticel Eurothane, Eurofloor i Powerdeck, Bauder, Izopir, termPIR, IKO Enetherm.

Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć więcej szczegółów o możliwościach zastosowania sztywnej izolacji termicznej PIR, zapraszamy na stronę internetową: https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/ .

Komentarzy: 2 “Jak wybrać odpowiedni materiał na termoizolację domu?”

Dodaj komentarz