Jak urządzić małą, praktyczną sypialnię w bloku?

Jak urządzić małą, praktyczną sypialnię w bloku?Każdy ma inne, najważniejsze miejsce w swoim domu. Dla jednych najważniejszym miejscem w domu jest kuchnia. Bywa centrum rodzinnych rozmów, odkrywania wspaniałych smaków i zapachów, przytulnym kątem do wypicia filiżanki kawy lub herbaty. Inna grupa osób wskazuje pokój dzienny jako miejsce, w którym wszyscy odpoczywają, relaksują się i cieszą swoją obecnością przy muzyce czy ulubionym serialu. Ile osób, tyle opinii. Można się długo spierać, gdzie najbardziej lubimy przebywać będąc we własnym domu, ale większość osób z pewnością przyzna, że wygodne, ciche i zdrowe miejsce do spania oraz regeneracji organizmu to ich marzenie.

Już sama możliwość wygospodarowania w mieszkaniu w bloku – pokoju, który będzie przeznaczony na sypialnię stanowi nie lada luksus. Wiele bloków budowanych w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych ostatniego stulecia ma dość małe i niefunkcjonalne metraże oraz układy mieszkań. Dlatego często sypialnia bywała usytuowana w salonie. Dziś mimo, że układ mieszkań w blokach z minionej epoki pozostał ten sam, rynek i pomysłowi architekci wnętrz proponują wiele innowacyjnych, kreatywnych i efektownych rozwiązań służących aranżacji wnętrz.

Dlatego warto je poznawać, śledzić i poszukiwać wciąż nowych pomysłów na urządzenie swojego domu.

Od czego zacząć urządzanie sypialni w mieszkaniu w bloku?

Po pierwsze trzeba zadecydować który pokój najbardziej się nadaje do zaaranżowania sypialni. W tym celu należy zmierzyć powierzchnię i odpowiedzieć na pytanie jakie łóżko powinno się na niej zmieścić. Może to być jednoosobowe łóżko z materacem o szerokości 90-100 cm i długości 200 cm lub wariant dwuosobowy o szerokości co najmniej 140 cm. Idealnie byłoby zapewnić dostęp do łóżka z każdej stron, na co potrzeba ok. 70-centymetrowych przejść. Dodatkowo należy sprawdzić czy po wstawieniu do pokoju dwuosobowego łóżka nadal ze swobodą będzie można otwierać drzwi, których szerokość wynosi standardowo 80 cm. Dwie szerokości 80 cm drzwi i 200 cm łóżka dają minimalną potrzebną długość pokoju w okolicach 3 metrów, czyli pokój przeznaczony na sypialnie nie powinien być mniejszy niż 9 m2. To minimum, które trzeba zapewnić, aby w małej sypialni pomieścić wygodne łóżko dla dwóch osób.

Innym aspektem do rozważenia przy wyborze pomieszczenia pełniącego funkcję sypialni jest usytuowanie pokoju względem stron świata. Jedna z zasad mówi, że najlepiej jest, aby okna sypialni wychodziły na wschód. Ma to wpływ na nastrój, energię i chęć wstawania z łóżka wraz ze słońcem. O ile ta kwestia może wydawać się dyskusyjna, o tyle warto rozważyć drugą stronę medalu. Sypialnia od wschodu ma zapewniony cień w godzinach popołudniowych. Latem, szczególnie w czasie upałów pomieszczenia od zachodniej strony zdecydowanie mocniej się nagrzewają i trudno w nich utrzymać temperaturę sprzyjającą regeneracji i odpoczynkowi, nawet z pomocą zasłon czy rolet. Warto mieć na uwadze te argumenty, szczególnie jeśli mieszkanie jest ulokowane w części wschodniej i zachodniej i po obu stronach mieszkania znajduje się pokój na urządzenie sypialni.

Metraż idealny na sypialnię dla dwojga

Łóżko w sypialni to najważniejszy mebel, ale aby to wnętrze było funkcjonalne powinno pomieścić więcej elementów wyposażenia. Jeśli miejsce do spania można zaaranżować w pomieszczeniu o metrażu ok. 15 m2 to można swobodnie pomyśleć o pojemnej szafie pełniącej funkcję garderoby oraz o szafkach i lampkach nocnych.

Szafki nocne są zazwyczaj niewielkie, ale wpływają na wygodę. Można na nich postawić budzik, kubek z wodą, a także odłożyć prasę czy książkę, aby były pod ręką bez konieczności wstawania z łóżka.

Jeśli jednak wielkość sypialni nie pozwala na wstawienie małych szafek, jeszcze nic straconego. Podręczne półki mogą znajdować się z wezgłowiu łóżka, podobnie jak małe lampki montowane do ściany lub przyczepiane do ramy.

Szafa, garderoba i komoda w małej sypialni

Nawet w małym pokoju przeznaczonym na sypialnię warto postarać się o wstawienie wąskiej komody do przechowywania bielizny osobistej i pościelowej. Jeśli jednak możliwości pozwalają na urządzenie szafy lub garderoby, koniecznie trzeba wykorzystać tę przestrzeń. Zdecydowanie najmniej funkcjonalne w sypialni, jak i w całym mieszkaniu, w którym liczy się zaoszczędzenie każdego metra kwadratowego, jest kupowanie gotowych szaf wolnostojących.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług stolarza lub firmy projektującej i montującej szafy. Zamówienie szafy na wymiar spowoduje, że każdy centymetr zostanie wykorzystany, a na etapie projektowania można zadecydować jakie rzeczy i w jakich ilościach będą w niej przechowywane. Niektórzy wolą pozostawić w garderobie jak najwięcej miejsca na wieszaki, inni mają więcej odzieży, którą dobrze przechowuje się na klasycznych półkach. W projekcie warto uwzględnić też miejsce na schowanie odkurzacza czy deski do prasowania wraz z żelazkiem. Aby oszczędzić przestrzeń drzwi do szafy powinny być przesuwne, a umieszczenie na przodzie luster spowoduje, że mała sypialnia stanie się optycznie bardziej przestronna. Oczywiście lustra na drzwiach mają także aspekt praktyczny. Podczas ubierania nie trzeba biegać do lustra w przedpokoju, aby sprawdzić czy strój dobrze leży.

Łóżko do małej sypialni

Bez względu na to czy łóżko będzie dla jednej osoby (ok. 90 cm szerokości) czy dla dwóch (140-160 cm szerokości) powinno mieć wygodny i zdrowy dla kręgosłupa materac. Na rynku dostępne są różne warianty, a w sklepach można testować materace wystawione na ekspozycji. Rama łóżka to tylko dodatek do najważniejszego elementu do spania, jakim jest materac, więc warto poświęcić mu więcej uwagi przed zakupem.

Innym elementem łóżka przydatnym w małej sypialni w bloku jest pojemnik lub szuflada na pościel. Jeśli nawet na co dzień pościel nie będzie do nich chowana, a jedynie nakrywana narzutą, to z pewnością przyda się do przechowywania kołder z innego sezonu (letnich, zimowych) lub zapasowej pościeli dla gości.

Kolory i światło w małej sypialni

Wybór koloru do sypialni zależy od upodobań gospodarzy. Główną zasadą, której warto przestrzegać w doborze kolorów jest to, że jasna przestrzeń wydaje się większa i łatwiej ją doświetlić. Dlatego lepsze będą delikatne, pastelowe odcienie na ścianach. Aby nadać urozmaicenia i indywidualnego charakteru, jedną ze ścian, na przykład za wezgłowiem można pomalować na inny kolor lub nakleić tapetę i zawiesić na niej ulubione fotografie.

Jednak w doborze dodatków i elementów wystroju dobrze jest zachować umiar. Sypialnia powinna być urządzona w spokojnych, stonowanych kolorach, sprzyjających relaksowi.

Światło jest bardzo ważnym elementem sypialni. Mimo, że to pomieszczenie kojarzy się raczej z przyciemnionym, nastrojowym światłem lampek nocnych, to koniecznie musi się w niej znajdować sufitowe oświetlenie. Dzięki temu podczas porządków w szafie, wymianie pościeli i sprzątania sypialnia będzie właściwie oświetlona.

Pomysłów na aranżacje sypialni (jak np. na tej stronie http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-sypialnie/jak-urzadzic-mala-sypialnie,pr212.html) może być nieskończenie wiele. Nawet mały metraż można urządzić tak, aby spełniał wszystkie swoje funkcje a przy okazji był najważniejszym i najbardziej ulubionym miejscem w całym mieszkaniu. Na szczęście rynek i asortyment dostępny w sklepach sprzyja realizacji wszystkich pomysłów.


Artykuł sponsorowany

Jeden komentarz “Jak urządzić małą, praktyczną sypialnię w bloku?”

Dodaj komentarz