Rodzaje włączników światła – poznaj je, nim wybierzesz

Pojedynczy, świecznikowy, a może dotykowy? Do wyboru mamy kilka rodzajów włączników. Sposób ich dopasowania zależy od naszych potrzeb, oczekiwań, ale i miejsca, w którym chcemy je umieścić. Możemy wybrać rozwiązanie klasyczne, w postaci standardowego włącznika, ale i pokusić się o coś nowocześniejszego – dotykowy panel. Co i jak się prezentuje? Jakie możliwości oferują poszczególne rodzaje włączników?

Nowocześnie i funkcjonalnie

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych włączników, są panele dotykowe, od których poznawania zaczniemy. Ich zasada działania jest taka sama, jak w przypadku standardowych konstrukcji. Różnią się jednak wizualnie, poza tym oferują znacznie więcej funkcjonalności. Na uwagę zasługuje zarówno wygoda ich użytkowania, jak i estetyka, której próżno szukać pośród dotychczas znanych włączników.

Dotykowe włączniki mają postać szklanych lub metalowych paneli. Montuje się je w miejsce tych standardowych, w ten sam sposób. Cały mechanizm zostaje ukryty w puszcze pod panelem, a na zewnątrz widać tylko kawałek płaskiego materiału. Dzięki temu włącznik nie wyróżnia się na tle aranżacji. Dobrany w kolorze ściany czy tapety, wtopi się w tło, co pozwoli uzyskać spójną, jednolitą powierzchnię, podwyższając walory estetyczne.

Atutem dotykowych włączników jest możliwość wyboru modelu podwójnego, a nawet potrójnego. Oznacza to, że jeden panel posłuży do sterowania zarówno oświetleniem, jak i innymi urządzeniami. Dołączenie pilota pozwoli zaś na zdalne sterowanie, bez wstawania z kanapy. Jeden pilot wystarczy, by włączać i wyłączać światło, opuszczać lub podnosić żaluzje, decydować o tym, kiedy ma zacząć działać klimatyzator.

Estetyka, którą oferują panele włączników dotykowych sprawia, że produkty te interesują nas coraz bardziej. Do wyboru są w różnych kolorach, na przykład w sklepie https://Gajwer.pl. Wpisują się zatem w klimat aranżacji dowolnego rodzaju. Tradycyjnych czy nowoczesnych, industrialnych czy retro. Innym razem mogą stać się, wręcz przeciwnie, zauważalnym detalem, który zdobi.

Jednobiegunowe, dwubiegunowe i grupowe włączniki światła

Pośród standardowych produktów znajdujemy jednobiegunowy włącznik światła, czyli pojedynczy. Wyróżnia się tylko jednym klawiszem bądź polem dotykowym, i służy do włączania pojedynczego obwodu elektrycznego. Oznacza to, że nada się do użytkowania tylko jednej lampy.

Dwubiegunowy włącznik światła także posiada jeden przycisk, za to pozwala na włączenie dwóch obwodów elektrycznych. Jedno naciśnięcie wystarczy, by szybko rozświetlić dużą powierzchnię.

Świecznikowy włącznik światła, znany również jako grupowy, może być konstrukcją podwójną lub potrójną. Występują w nim przynajmniej dwa przyciski. Jest to model pozwalający na zasilanie dwóch lub więcej obwodów elektrycznych. Główna różnica polega na tym, że obwody te mogą być zasilane niezależnie od siebie. Obszerny żyrandol, który obfituje w liczne żarówki, czasami ma za zadanie wyraziście oświetlać całe pomieszczenie. Innym razem potrzebne jest subtelne światło, które zbuduje ciepłą, romantyczną atmosferę. W tym przypadku włącznik świecznikowy pozwala zapalać tylko grupy żarówek lub wszystkie z nich, uzyskując niezbędny na daną chwilę efekt.

To klasyczne produkty – włączniki, które wystają ponad powierzchnię ściany, a ich czyszczenie bywa uciążliwe. Poza tym pod względem estetyki, nie są szczytem naszych marzeń, mimo dostępności obudów w różnych kolorach. Atutem jest za to cena, która wielu przekonuje, bo jest zdecydowanie niższa niż koszty związane z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań.

Znajomość tych kilku rodzajów włączników, sposobów ich działania i możliwości, to podstawa. Choć panele dotykowe i ze sterowaniem na pilota wydają się być najbardziej funkcjonalne, miłośnicy tradycyjnych włączników, mogą pozostać przy swoich przekonaniach. Warto porównać jednak nie tylko ceny zakupu, ale i koszty związane z poborem energii elektrycznej. Wybierając włącznik dotykowy ze ściemniaczem, będzie można regulować natężenie światła, co oznacza efektywniejsze korzystanie z prądu. Poza tym to świetna okazja, by ułatwić sterowanie wieloma urządzeniami, tylko za pomocą jednego panelu.

Dodaj komentarz