Remont łazienki – nie zapomnij o hydroizolacji!

Remont łazienki - nie zapomnij o hydroizolacji!Niewiele osób, które zabierają się za remontowanie łazienki, zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest hydroizolacja łazienki. Jest ona niezwykle istotna z wielu względów i ma bardzo znaczący wpływ nie tylko na stan samego pomieszczenia, ale także pomieszczeń znajdujących się obok, pod nią i nad nią. Wydawać może się, że płytki lub wykładzina są wystarczającą izolacją. Nic bardziej mylnego. O ile rzeczywiście same płytki nie przepuszczają wody, o tyle fuga już jak najbardziej tak. Zwłaszcza kiedy i ona nie jest wystarczająco dobrze zaizolowana.

Dlaczego jest to takie ważne?

Absolutnie każda powierzchnia, która przez długi czas jest narażana na działanie wilgoci, głównie w postaci wody koniec końców musi stać się nieszczelna. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym wilgoć jest największa. Niestety, zwłaszcza w budynkach starego typu, pomieszczenia te nie mają okien. Przez to para nie ma możliwości ujścia. Nieodpowiednia instalacja wentylacyjna w połączeniu z brakiem okna doprowadza do sytuacji, w której wilgoć zbiera się pod płytkami. A wilgoć ta, prędzej czy później da o sobie znać. W postaci m.in. grzyba czy pleśni. Usuwanie powstałego grzyba wiąże się z kosztownym remontem. Kolejny kosztowny remont to z pewnością nie jest coś, na co mamy ochotę tuż po zakończeniu jednego kosztownego remontu. Dlatego warto wykonać go po prostu porządnie i poświęcić czas i pieniądze na odpowiednią hydroizolację łazienki.

Co do hydroizolacji?

To, jaką podejmiemy decyzję na tym etapie przesądzić może o przyszłości naszej łazienki. Wiemy już, że nie można zignorować warstwy hydroizolacyjnej. Jednak w jakiej formie powinno być ta warstwa? Do wyboru mamy najbardziej oczywiste, czyli powłoki w płynie lub masy uszczelniające. Poza tymi, kładzionymi pod płytki bezpośrednio na wylewkę, warto także pomyśleć o uszczelnianiu samej fugi. Zwłaszcza jeśli łazienka jest bezpośrednio nad inną łazienką np. w bloku. O ile możemy zadbać o hydroizolacji własnej łazienki, o tyle nie mamy większego wpływy na łazienkę naszych sąsiadów.

Do wykonania takiej izolacji wykorzystujemy specjalne masy, które potocznie nazywane są foliami w płynie. Układa się je na ścianach i na podłogach. Występują w postaci cienkiej masy. Jest ona stworzona na bazie dyspersji polimerowych oraz wypełniaczy i środków modyfikujących. Bezspoinowy system układania pozwala osiągać dobrą szczelność takiej właśnie powłoki. Dobra elastyczność sprzyja łatwemu rozprowadzaniu za pomocą zwykłego wałka malarskiego.

Jeden komentarz “Remont łazienki – nie zapomnij o hydroizolacji!”

Dodaj komentarz