Pasywne drzwi do domu. Jak je wybrać?

Pasywne drzwi do domu. Jak je wybrać?Innowacyjna technologia pasywna podbija nie tylko rynek, lecz także serca zwolenników funkcjonalnych rozwiązań. Umożliwia ona dokładne uszczelnienie newralgicznych punktów budynku, a tym samym ograniczenie strat ciepła. Jednym z najważniejszych elementów domu budowanego w tym systemie są drzwi pasywne, których kluczowy parametr to niski współczynnik przenikalności. Co to oznacza z punktu widzenia użytkownika? Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne i wewnętrzne?

W domach projektowanych w technologii pasywnej zapotrzebowanie na energię jest nawet ośmiokrotnie niższe niż w przypadku klasycznego budownictwa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych koszty eksploatacji zostają zminimalizowane. Prościej mówiąc – rachunki za ogrzewanie są znacznie mniejsze. Wybór odpowiednich drzwi pasywnych to zatem klucz do wymarzonego, a zarazem oszczędnego domu. Trwałe, a przy tym efektowne propozycje czekają na Ciebie w sklepie Dobre Dla Domu.

Zalety drzwi pasywnych

Według standardowych norm budowlanych dla okien oraz drzwi współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 2,6 W/m²K. W przypadku drzwi pasywnych wynosi on 0,8 W/m²K. Oznacza to, że zatrzymują one znacznie więcej ciepła, ułatwiają utrzymanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach i zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne domu nawet o 80%. Drzwi pasywne są co prawda droższe od tradycyjnych modeli, ale koszt ich zakupu oraz montażu zwraca się już po pierwszym sezonie grzewczym. Doskonale współpracują z systemami antywłamaniowymi, a dla bezpieczeństwa można je wyposażyć w dodatkowe zamki. Wzornictwem i jakością wykorzystanych materiałów nie ustępują tradycyjnym rozwiązaniom. Mogą być wykonane z płyt kompozytowych lub litego drewna, osadzone na ramie stalowej, wykończone fornirem i wyposażone w szyby piaskowe. Warto pamiętać, że drzwi pasywnych nie produkuje się w modelu wewnętrznym, a ich montaż zalecany jest wyłącznie w domach pasywnych oraz energooszczędnych. W budynkach wznoszonych metodą tradycyjną będą one zupełnie niefunkcjonalne.

Montaż drzwi pasywnych

Nawet najlepsze drzwi pasywne nie zdadzą egzaminu, jeżeli nie zostaną prawidłowo osadzone. Ich montaż należy przeprowadzić po zakończeniu tak zwanych wewnętrznych prac mokrych, czyli m.in. po otynkowaniu ścian oraz położeniu posadzek. Mur, na którym planujemy umieścić ościeżnicę, musi zostać oczyszczony, a następnie zagruntowany. Piankę izolacyjną trzeba zabezpieczyć za pomocą taśmy paroizolacyjnej od wewnątrz i paroprzepuszczalnej od zewnątrz, co umożliwi odpływ wody z murów. Bardzo ważne jest również dokładne zabezpieczenie progów oraz powierzchni łączenia, a także odpowiednie rozmieszczenie drzwi pasywnych. Dzięki temu unikniemy tak zwanych mostków termicznych, przez które szybko ucieka ciepło, co w rezultacie prowadzi do zawilgocenia ścian.

Uszczelnienie i wentylacja

Drzwi pasywne korzystnie wpływają na bilans cieplny całego budynku poprzez wyeliminowanie punktów, przez które ucieka ciepłe powietrze. Oznacza to jednak konieczność zadbania o wentylację, w przeciwnym razie w domu zwiększy się wilgotność. Może to skutkować pojawieniem się grzybów, pleśni oraz nieprzyjemnych zapachów, a także skraplaniem się pary wodnej na szybach i lustrach. Dobrym rozwiązaniem jest wentylacja rekuperacyjna, która gwarantuje optymalny przepływ powietrza, a dodatkowo odzyskuje ciepło z otoczenia i ogranicza zapotrzebowanie domu na energię.

Jeden komentarz “Pasywne drzwi do domu. Jak je wybrać?”

Dodaj komentarz