Lodówki – jak kupować, co musi mieć lodówka?

Lodówki - jak kupować, co musi mieć lodówka?Lodówka to sprzęt AGD, który każdy musi posiadać w swoim domu. I choć zasadniczo wszystkie lodówki spełniają jedną, podstawową funkcję, czyli chłodzenie jedzenia, to jednak poszczególne modele różnią się od siebie parametrami i możliwościami. Dlatego warto sprawdzić, jak kupić lodówkę i na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

Jakie są rodzaje lodówek?

Lodówka to urządzenie chłodnicze, zwane także chłodziarką. Jednak większość osób myśląc o zakupie lodówki, szuka tak naprawdę chłodziarko-zamrażarek. Czym się różnią między sobą te sprzęty?

Chłodziarki składają się wyłącznie z części chłodniczej, w której temperatura wynosi od +2 do +8°C. Natomiast chłodziarko-zamrażarki, jak sama nazwa wskazuje, posiadają również komorę zamrażalnika. Są również o wiele bardziej pojemne, niż zwykłe chłodziarki. Jako, że są też najczęściej wybierane, w dalszej części poradnika to właśnie o nich będzie mowa.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Zanim zaczniesz sprawdzać parametry sprzętów zastanów się, czy wolisz lodówkę wolnostojącą, czy do zabudowy. Musisz wiedzieć, że urządzenia wolnostojące są łatwiejsze w naprawie oraz można je przestawić w dowolne miejsce. A gdy zmienisz wystrój kuchni, lodówka bez problemu może w niej pozostać.

Natomiast lodówki do zabudowy są o wiele bardziej estetyczne, natomiast odznaczają się wyższą ceną, trudnością w naprawie podczas awarii oraz koniecznością zamawiania mebli na wymiar w przypadku generalnego remontu kuchni. Weź pod uwagę, że w ofertach różnych sklepów (porównasz je na www.homebook.pl/produkty/lodowki) znajdują się lodówki o różnym designie, więc możesz dopasować je do wystroju pomieszczenia. Obecnie nie jest trudno kupić lodówkę wolnostojącą o estetycznym wyglądzie.

Klasa efektywności energetycznej kuchennego sprzętu AGD

Jeśli masz już wybrany typ lodówki oraz wiesz, czy chcesz ją zabudować, czy nie, interesować będzie Cię klasa efektywności energetycznej. W sklepach możesz spotkać się z chłodziarko-zamrażarkami o klasie energooszczędności od A+++ do C, przy czym sprzęt oznaczony jako A+++ jest najbardziej ekonomiczny oraz ekologiczny.

Wiadomo, że im wyższa klasa efektywności energetycznej, tym urządzenie będzie droższe. Jednak patrząc na to perspektywicznie, opłaca się zainwestować w dobrą lodówkę, która będzie pobiegać mniej prądu.

Parametry i funkcje chłodziarko-zamrażarek

A na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu chłodziarko-zamrażarki? Zanim zaczniesz przeglądać, jakie funkcje oferuje, zobacz, jaka jest zdolność utrzymywania temperatury bez zasilania – im wyższa, tym lepiej.

Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy zabraknie prądu, a Ty nie będziesz mieć możliwości wyniesienia produktów z lodówki.

Lepiej jest też wybrać lodówkę, która posiada dwa agregaty – jeśli zepsuje się np. część chłodząca, to zamrażarka nadal będzie działać.

A jakie jeszcze funkcje oferują producenci lodówek? System No Frost (usuwa wilgoć z wnętrza lodówki), Antyfinger Print (zapobiega zostawianiu śladów na obudowie), funkcja szybkiego zamrażania, czy kostkarka do lodu – to tylko niektóre z możliwości, jakie posiadają nowoczesne lodówki.

Trzeba też sprawdzić ilość półek oraz szuflad i zakres ich konfiguracji – to będzie szczególnie istotne podczas codziennego użytkowania sprzętu.

Zanim zaczniesz wybierać lodówkę, dokładnie zastanów się nad swoimi potrzebami. To w głównej mierze będzie determinować Twój wybór i ułatwi Ci wstępną selekcję sprzętów AGD do Twojej kuchni.

Komentarzy: 2 “Lodówki – jak kupować, co musi mieć lodówka?”

Dodaj komentarz