Małe, ale ważne. Wszystko co musicie wiedzieć o żarówkach. Krótki poradnik jak dobrać moc oświetlenia do domu czy mieszkania

Są rzeczy małe, które z pozoru wydają się nieważne, a jednak mają duże znaczenie. Tak jest choćby w przypadku żarówek. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam wszystko co powinniście wiedzieć na ten temat, ale także, jak dobrać moc oświetlenia do domu czy mieszkania.

Wybór ma znaczenie – czyli jakie żarówki kupić, by nie żałować?

„Kiedyś to było łatwo, bo w sklepie były żarówki jednego gatunku i od razu człowiek wiedział co kupuje” – takie zdanie często możemy usłyszeć od starszych osób. Stąd, gdy zabroniono tych wolframowych, to wiele z nich nie wiedziało co ma zrobić, a więc wykupiło asortyment sklepowy starych żarówek. Efekt? Oczywiście nadal ich używają. A chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to duży błąd. Warto wiedzieć, że dostępnych jest wiele rodzajów żarówek. Można wybrać halogenowe, które są efektywne, dają przy tym jednolite, niemigające światło i są także bezpieczne dla oczu. Niestety mają też wadę, bo sprawność świetlna wynosi około 16 lm/W, czyli jest dosyć niska. Ale mimo to jest to wybór wart uwagi. Dostępne są także świetlówki i je można uznać za energooszczędne, a przy tym ekologiczne. Dodatkowo występują w wielu kształtach, ale mają jedną i to dużą wadą, a mianowicie długo się „rozkręcają”, bo tutaj musicie wiedzieć, że są efektywne energetycznie, jeżeli działają co najmniej godzinę, a jeżeli będziecie je często włączać i wyłączać, to ich żywotność się zmniejszy. Teraz czas na Ledy, które cieszą się dużą popularnością, co jest w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że są trwałe i ową trwałość szacuje się nawet na 25 lat. Do tego niemal się nie nagrzewają. Dodatkowo można uzyskać światło o różnej barwie. W swoim składzie nie zawierają toksyn, ani też rtęci, stąd są bezpieczne. Nie wykazują też żadnej wrażliwości na liczbę włączeń i wyłączeń. Zatem the winner is żarówka Led.

Jaką barwę światła wybrać?

Żarówki Led występują w różnej barwie światła i każda z nich ma wiele zalet. Można postawić na barwę ciepłą, która daje lekko żółte światło, jednak przyjemne dla oka, a przy tym tworzy we wnętrzu przyjemną atmosferę. Świetnie sprawdzi się zarówno do salonu, jak i sypialni. Warto też zwrócić uwagę, że dobrze komponuje się z aranżacjami utrzymanymi w stylu glmaour, ale i kolonialnym czy skandynawskim. Z kolei barwa naturalna daje niemal białe światło, zatem bardzo dobrze się przy nim pracuje. Sprawdzi się nie tylko do domowego biura czy gabinetu, ale i pokoju dziecka. Ostatnim wariantem jest barwa zimna, która jest surowa i daje światło wchodzące w barwę niebieską. Polecamy taką barwę do kuchni czy warsztatu, a nawet garażu. Idealnie podkreśla, ale i wpisuje się w stylistykę high-tech czy styl industrialny.

Żarówki GU10 LED – co to takiego?

Wiele osób stawia na oświetlenie sufitowe, tworząc oryginalne wyspy, fale z podwieszanego sufitu. Trzeba przyznać, że efekt jest wyjątkowy. Ale w takim przypadku należy zastosować odpowiednie żarówki, a dokładnie żarówki GU10 LED. Mają one charakterystyczny gwint w postaci dwóch metalowych wypustek ze zgrubieniami. Ale wybór i tutaj jest ogromny, stąd też należy znaleźć najlepszy model. Zatem warto wiedzieć, że rodzaj żarówek GU10 LED ma znaczenie wszak dobiera się go pod kątem zastosowania. Oznacza to, że trzeba zwrócić uwagę na moc i dobrać ją do potrzeb i tak można zdecydować się na te o napięciu 230V. Dodatkowo mogą posiadać od 1W do 15W i strumień światła od 100 lumenów do 1100 lumenów.

Jak dobrać moc oświetlenia do domu czy mieszkania?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od pomieszczenia i jego przeznaczenia. To zrozumiałe, że w przypadku salonu czy kuchni moc może powinna być większa, natomiast do sufitów podwieszanych lepiej wybrać mniejszą, a więc żarówki GU10 LED. Nie bez znaczenie jest ilość okien w pokoju i im jest ich więcej, tym moc może być mniejsza, ale nie może być też za mała, szczególnie jeżeli wieczorami czy popołudniami się pracuje. Możemy oczywiście podać przykład. Jeżeli pomieszczenie ma metraż wynoszący 15 metrów kwadratowych, to dobrym wyborem są żarówki Led o pomocy 8 wat w liczbie 6.

Nie powinno się kupować żarówek pod wpływem impulsu, tym bardziej że łatwo popełnić błąd. Ponadto trzeba dobrać moc, ale i barwę do danego pomieszczenia.

Dodaj komentarz