Jak prawidłowo przechowywać sprzęt do windsurfingu w domu?

Sporty wodne, takie jak windsurfing to jedne z najbardziej popularnych wakacyjnych dyscyplin sportowych. Jednak ze względu na możliwość uprawiania ich w naszym klimacie wyłącznie w porze letniej, sprzęt sportowy przez znaczną część roku nie jest wykorzystywany. W związku z tym nasuwa się istotne pytanie, jak prawidłowo przechowywać sprzęt sportowy w warunkach domowych, aby zachować go w idealnym stanie technicznym?

Sprzęt do windsurfingu

Sprzęt do windsurfingu dostępny na rynku jest bardzo zróżnicowany. Podstawowym elementem wyposażenia windsurfera jest oczywiście deska windsurfingowa. Deski dostępne są w kilku kategoriach, w zależności od ich przeznaczenia i parametrów technicznych. Drugim istotnym elementem jest żagiel i maszt, które również występują w wielu postaciach. To jednak nie koniec wyposażenia, które musi posiadać amator tego sportu. Na rynku dostępne są różnorodne akcesoria do windsurfingu, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo surfera. Szeroki wybór akcesoriów dla sportowców oferuje między innymi sieć sklepów Decathlon.

Jak przygotować sprzęt do przechowywania po sezonie?

Przed umieszczeniem sprzętu w bezpiecznym miejscu w domu, należy najpierw odpowiednio go przygotować. Na początek trzeba przede wszystkim dokładnie wyczyścić oraz osuszyć sprzęt. W przypadku żagli, przed włożeniem ich do pokrowca należy również skontrolować ich stan techniczny i poluzować listwy. Natomiast deska surfingowa przed umieszczeniem w pokrowcu powinna zostać odpowietrzona oraz dokładnie sprawdzona pod kątem ewentualnych pęknięć lub innych uszkodzeń mechanicznych. Po tak wykonanym przeglądzie, czyszczeniu oraz osuszeniu sprzęt jest gotowy na kolejny sezon.

Gdzie przechowywać sprzęt do windsurfingu w domu?

Wyposażenie surfera zajmuje sporo miejsca, dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca w mieszkaniu często jest sporym problemem. Na wstępie należy zaznaczyć, że piwnice lub garaże nie są do końca odpowiednim miejscem. W sezonie zimowym panuje tam stosunkowo niska temperatura i wilgoć, co nie wpływa dobrze na kondycję sprzętu. W mieszkaniu najlepiej wydzielić jedno miejsce, gdzie można umieścić cały sprzęt. Powinno być ono odizolowane, tak aby sprzęt nie był narażony na żadne urazy mechaniczne. Ważne też, aby sprzęt sam w sobie nie stwarzał zagrożenia, na przykład dla dzieci czy innych domowników. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie dedykowanego miejsca w szafie lub w pomieszczeniu gospodarczym w domu. Jeśli jednak w niewielkim mieszkaniu znalezienie odpowiedniej ilości miejsca nie jest możliwe, na rynku funkcjonują również podmioty, które udostępniają niewielkie powierzchnie magazynowe do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, zapewniając wymagane warunki.

Windsurfing to niezwykle ciekawa i wymagająca dyscyplina sportowa, która bez wątpienia dostarcza ogromnej ilości adrenaliny. Nie mniej jednak wymaga również posiadania odpowiedniego sprzętu, który jest dość kosztowny i wymagający w utrzymaniu. Warto więc zadbać, aby był on odpowiednio konserwowany i przechowywany. Dzięki temu sprzęt będzie mógł posłużyć przez wiele kolejnych sezonów.

Dodaj komentarz