Kuchnia z salonem – w jaki sposób połączyć te dwa pomieszczenia?

Bardzo częstym połączeniem wybieranym w nowoczesnych wnętrzach jest połączenie kuchni z salonem. Jest to rozwiązanie zarówno bardzo estetyczne, wygodne, jak i funkcjonalne. Coraz częściej łączy się kuchnię z salonem, aby zyskać więcej przestrzeni, światła oraz lekkości. Jak zrobić to odpowiednio?

Takie otworzenie kuchni na salon jest rozwiązaniem, które można zastosować w każdym wnętrzu. W małym mieszkaniu, w bloku zyskuje się dodatkową przestrzeń, powiększa się optycznie powierzchnię obu pomieszczeń oraz rozjaśnia się niewielką kuchnię.

Z kolei w przestronnym domu interesująco i bardzo efektownie będzie wyglądać wyspa kuchenna, która oddzieli salon od kuchni. To pozwoli na wspólne gotowanie, kontakt z gośćmi lub rodziną podczas przygotowywania potraw.

Bardzo ważny jest odpowiedni przepływ powietrza

Osoby decydujące się na połączenie kuchni z salonem muszą pamiętać o tym, że wszystkie zapachy z kuchni będą przenikały do salonu, dlatego tutaj ważnym elementem jest wybór odpowiedniego okapu do kuchni. Jeśli kuchnię oddziela wyspa, to sprawdzi się tutaj na pewno okap sufitowy.

Taki okap w przestrzeni pomiędzy salonem a kuchnią sprawia, że pochłaniany jest tłuszcz oraz zanieczyszczenia spowodowane gotowaniem i wtedy dużo mniejsza część osadza się na meblach w salonie.

Wyspa kuchenna oddzielająca dwie przestrzenie

Wyspa kuchenna, która oddziela kuchnię od salonu ma różnorakie zastosowanie, ponieważ jak się okazuje – stanowi również bardzo ciekawy element do tego, aby można było sobie usiąść i zjeść posiłek lub napić się kawy. Wystarczy tylko umieszczenie odpowiednich krzeseł. A jakie wybrać? Tego dowiecie się ze strony www. Można tam szukać cennych i bardzo potrzebnych wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz.

Idealne dopasowanie

Salon i kuchnia to dwie zupełnie inne strefy, ale pomimo różnych funkcji powinny one do siebie odpowiednio i idealnie pasować. Przykładowo, jeśli strefa wypoczynkowa jest urządzona w industrialnym stylu, to ten sam kierunek warto obrać w aranżacji aneksu kuchennego. Wszystkie te zasady dotyczą również kolorystyki i zastosowanych materiałów.

Wybór sprzętów

Wybór odpowiednich sprzętów nie różni się tutaj niczym w porównaniu do standardowej kuchni i salonu. Wybierając meble pod zabudowę wybiera się i takie sprzęty, aby wkomponowały się w całość. Jeśli jednak samodzielnie wykonuje się aneks kuchenny, np. z mebli modułowych to można pozwolić sobie tutaj na większą dowolność, jeśli chodzi o wybór sprzętów AGD.
Wybierając idealne sprzęty do swojej kuchni, jak i do salonu warto skorzystać z ciekawych poradników.

Wady kuchni połączonej z salonem

Niestety połączenie kuchni z salonem ma również swoje wady. Decydując się na nią należy zaakceptować to, że strefa robocza jest widoczna dla gości przebywających w salonie, zapachy i odgłosy pracy są niemal od razu wyczuwalne i słyszalne w części wypoczynkowej.

Ale należy też zwrócić uwagę na to, że to, co dla jednych jest niedogodnością, dla drugich może być dość dużym atutem, bo ktoś przykładowo lubi wykonywać czynności w kuchni, mając kontakt ze swoimi gośćmi czy członkami rodziny, a zapachy dochodzące z kuchni tworzą według nich domowy klimat, bo większość przygotowywanych potraw pachnie po prostu pięknie.

Odpowiednio przemyślana aranżacja i zastosowanie kilku ważnych rozwiązań podczas urządzania kuchni otwartej na salon sprawi, że zyska się wrażenie swobody, otwarcia i większej przestrzeni. Przestrzegając najważniejszych zasad podczas łączenia salonu i kuchni, można otrzymać satysfakcjonujący efekt, który będzie cieszył przez wiele lat.

Dodaj komentarz