Jakie lampy sprawdzą się w kuchni?

Oświetlenie w kuchni pełni niezwykle ważne zadanie. Kuchnia musi bowiem być tak zaprojektowana, żeby korzystanie z niej było wygodne, jednocześnie dobrze, żeby wyglądała stylowo. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich lamp do kuchni.

Odpowiedni plan oświetlenia

Zanim zaczniesz wybierać lampy do kuchni, to poświęć chwilę na odpowiednie rozplanowanie oświetlenia. Zarówno w małej, jak i dużej kuchni powinno znaleźć się oświetlenie centralne w postaci np. lampy sufitowej oraz oświetlenie blatów kuchennych. Dodatkowo można rozważyć lampy dekoracyjne — zwłaszcza jeśli kuchnia jest większych rozmiarów, to są one dobrym pomysłem. Mogą one zastąpić oświetlenie centralne, a mogą wystąpić również w formie oświetlenia dodatkowego. Takie rozmieszczenie lamp w kuchni przede wszystkim zapewnia walory praktyczne — oświetlenie blatów zapewnia dodatkowe światło podczas korzystania z nich. Natomiast o walory estetyczne możesz zadbać odpowiednio, dobierając główne oświetlenie, oraz lampy dekoracyjne do kuchni.

Jakie lampy do kuchni wybrać jako główne oświetlenie?

Oświetlenie centralne w kuchni ma tym większe znaczenie, im większa jest kuchnia. Prawda jest taka, że w małych kuchniach, które posiadają oświetlenie np. nad blatem, można zrezygnować z lamp centralnych. Dodatkowe oświetlenie może płynąć z salonu, lamp podłogowych, czy też ściennych. Jeżeli posiadasz małą kuchnię, a mimo to szukasz lamp centralnych, to pamiętaj o tym, że duże modele wiszące mogą dodatkowo przytłoczyć małe pomieszczenie. Znacznie lepszym wyborem w takiej sytuacji mogą okazać się proste plafony. Jeżeli natomiast posiadasz dużą kuchnię, to lampy są potrzebne. Bez nich jest duże prawdopodobieństwo, że kuchnia będzie zbyt ciemna. Dobrym wyborem jest postawienie na lampy wiszące do kuchni, które będą swoją stylistyką pasować do ogólnego wyglądu pomieszczenia.

A może oświetlenie dekoracyjne?

Jeżeli jesteś osobą, której zależy na wyjątkowym wyglądzie kuchni, to dobrym wyborem są lampy dekoracyjne. Mogą one pełnić funkcję oświetlenia głównego lub dodatkowego. Jeżeli chodzi o wybór lamp dekoracyjnych do kuchni, to wszystko zależy tak naprawdę od stylu, w jakim jest urządzona kuchnia oraz efektu, jaki chcesz uzyskać. Dzisiaj w sklepach znajdziesz rozmaite formy, które bez wątpienia przykuwają uwagę. To o czym warto pamiętać, to, że możesz zawiesić kilka identycznych lub podobnych lamp na jednej wysokości. Takie połączenie da bardzo ciekawy efekt. W takiej roli świetnie sprawdzą się lampy dekoracyjne o geometrycznych kształtach. Znajdziesz je na tej stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. Pamiętając jednocześnie, żeby oświetlenie dekoracyjne dopasować do wielkości kuchni. W małej kuchni lampa dekoracyjna pokaźnych rozmiarów może przytłaczać swoją wielkością. Z drugiej strony można znaleźć lampy dekoracyjne o bardzo „lekkich” kształtach, które idealnie zastąpią proste lampy centralne.

Odpowiednio dobierz barwę światła

Wiele osób skupia się na wyborze odpowiednich lamp do kuchni, a kompletnie pomija wybór odpowiednich żarówek. Natomiast jest to kwestia równie ważna. Światło może mieć różną temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach. Im niższa wartość tym barwa jest cieplejsza, a im wyższa, tym chłodniejsza. Zasadniczo ciepła barwa sprzyja odpoczynkowi, natomiast barwy zimne są bardziej pobudzające i mobilizujące do działania. Warto o tym pamiętać wybierając żarówki do lamp kuchennych. Możesz rozważyć również żarówki, których temperatura barwowa jest zmienna, a nawet żarówki LED, które mogą świecić w różnych kolorach. Jest to ciekawy pomysł, jeżeli chcesz, żeby w kuchni zagościł niepowtarzalny klimat.

Podsumowanie

Poświęcając trochę czasu na wybór odpowiedniego oświetlenia kuchni, można uzyskać niesamowite efekty. Warto wykorzystać bogaty asortyment, jaki jest dostępny dzisiaj w sklepach i znaleźć takie lampy kuchenne, które nadadzą niepowtarzalny klimat. Pamiętaj tylko o tym, żeby dobrać odpowiednie oświetlenie do stylu, jaki chcesz mieć w kuchni. Jednocześnie nie zapomnij o dobraniu lamp, które wielkością pasują do pomieszczenia.

Dodaj komentarz