Jaki obraz do salonu wybrać? Sprawdzone porady

Salon to najbardziej reprezentatywna część domu. Nic zatem dziwnego, że chcemy, aby pokój ten prezentował się jak najbardziej okazale. Jeśli chcesz udekorować to pomieszczenie, a jednocześnie dodać mu indywidualnego charakteru, postaw na obraz na ścianę. Sprawdź, jaki obraz do salonu wybrać.

Obraz do salonu zaaranżowanego klasycznie

Jeśli Twój salon jest zaaranżowany w stylu klasycznym, to dobrym rozwiązaniem będą obrazy nawiązujące do klasyki malarstwa. Dobrze sprawdzą się zatem portrety, martwa natura czy pejzaże. Możesz również postawić na konkretny nurt w sztuce. Ekspresjonizm, naturalizm czy impresjonizm dodadzą klasy i stylu wnętrzu.
Ważnym elementem takiego dzieła jest również rama. W tym przypadku sprawdzą się zarówno bogato zdobione ramy złocone, jak i modele o prostej, nieskomplikowanej formie. Obraz w dużej, przyciągającej wzrok ramie najlepiej prezentuje się na dużej ścianie. Jeśli dysponujesz małym metrażem, postaw na ramę o nieco mniejszej szerokości.

dodatki salon

Obraz do nowoczesnego salonu

A co w sytuacji, gdy Twój salon jest nowoczesny, minimalistyczny czy skandynawski? W takim salonie obrazy również spełnią swą funkcję dekoracyjną. W takim pomieszczeniu dobrze prezentują się obrazy nieskomplikowane, bez zbędnych zdobień. Dobrym wyborem są też grafiki lub fotografie czarno-białe. W nowoczesnych wnętrzach świetnie prezentują się też obrazy z motywami geometrycznymi i abstrakcyjnymi.

Jak wybrać obraz do salonu?

Wybierając dzieło malarskie do salonu, zwróć uwagę nie tylko na jego tematykę oraz to, czy pasuje do aranżacji wnętrza. Salon to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu w ciągu dnia. Ważne więc, abyśmy czuli się w nim dobrze. Dlatego też wybierz obraz, który po prostu Ci się podoba, budzi pozytywne emocje i skojarzenia.
Dobrze jednak unikać motywów kontrowersyjnych albo takich, które mogą wywołać niepotrzebne dyskusje. To może wprowadzić nieprzyjemną atmosferę, gdy np. zaprosisz do mieszkania gości. Oczywiście ostateczna decyzja należy do domowników, jednakże lepszym wyborem są obrazy, które nie są nacechowane negatywnie, tj. z motywami krwi, wojny czy przemocy.
Wybierając dzieło do salonu, weź też pod uwagę jego rozmiar. Jeśli zależy Ci na udekorowaniu dużej, pustej ściany, np. za kanapą, postaw na obraz w większym formacie, w ramie lub bez. Jeżeli jednak ta propozycja wydaje Ci się zbyt przytłaczająca, wybierz zamiast tego kilka obrazów o mniejszym formacie, umiejscowionych w pobliżu siebie. Układając taką kompozycję, możesz się kierować symetrią albo jej brakiem.

Dodaj komentarz