Drewno na taras – czym kierować się przy zakupie?

Drewno na taras - czym kierować się przy zakupie?Taras to szczególna przestrzeń w projekcie każdego domu. Daje nam chwile wytchnienia i doskonałej rozrywki, pozwala spędzać czas w pełni naturalnym i bezpiecznym otoczeniu. Właśnie dlatego wyjątkową uwagę zwracamy na jakość materiałów, z których jest wykonany.

Jeszcze do niedawna wielu z nas decydowało się na półśrodki, które co prawda ustępują drewnu pod względem estetycznym i nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, ale są za to łatwe do utrzymania w czystości i praktyczne. Niektórzy sądzą nawet, że podatne na warunki zewnętrzne drewno nie jest optymalnym rozwiązaniem na taras. Nic bardziej mylnego. Dobór właściwego gatunku oraz odpowiednia pielęgnacja sprawią, że drewniany taras będzie cieszył nas przez długie lata.

Taras drewniany

Taras wykonany z drewna może stać się wyjątkową przestrzenią w naszym domu i miejscem, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu. Piękne deski przyciągają wzrok i – co najważniejsze – są w pełni bezpieczne dla zdrowia naszego i naszych najbliższych. Drewno towarzyszy nam w końcu od zarania dziejów, daje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu, nie powinniśmy rezygnować z niego także w naszym projekcie. Wbrew pozorom nie jest to materiał luksusowy – montaż drewnianego tarasu nie musi być o wiele droższy od tego, wykonanego z tańszych zamienników. Przed podjęciem decyzji o budowie powinniśmy przede wszystkim przeanalizować dostępne na rynku rozwiązania – niektóre z nich będą wiązały się z koniecznością przeprowadzania systematycznych prac konserwatorskich, inne zagwarantują trwałość na długie lata.

Drewno na taras

Najważniejsza decyzja, którą musimy podjąć, dotyczy oczywiście gatunku drewna, z którego wykonamy taras. Wybór dostępnych na rynku materiałów jest niezwykle bogaty. Przed rozpoczęciem zakupów powinniśmy przede wszystkim przeanalizować położenie naszego tarasu oraz potencjalne czynniki, które mogą mu zagrażać.

    Do najbardziej standardowych rozwiązań należą:

  • Deski sosnowe
  • Deski świerkowe
  • Deski z modrzewia europejskiego i syberyjskiego

Te gatunki drzew iglastych zapewnią naszemu tarasowi niepowtarzalny wygląd i pozwolą zaoszczędzić środki, ale będziemy musieli zwrócić na nie uwagę już podczas samej eksploatacji. Niestety – wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że drewno wymaga szczególnej ochrony. Bez regularnej konserwacji i olejowania błyskawicznie straci swój blask i właściwości. Trwałość desek sosnowych ocenia się na 10 lat, świerkowych i wykonanych z modrzewia europejskiego na okres od 10 do 15 lat, modrzew syberyjski, charakteryzujący się niskimi przyrostami rocznymi, zachowuje trwałość przez 15-20 lat.

Drewno egzotyczne na taras

Mogłoby się wydawać, że drewno drzew rosnących w tropikalnym klimacie nie będzie odporne na nasze, niezwykle wymagające, warunki atmosferyczne. Nic bardziej mylnego – wysoka zawartość żywic i olejków sprawia, że takie gatunki jak bangkirai czy massaranduba znakomicie sprawdzają się w naszym klimacie. W przeciwieństwie do rodzimych gatunków, egzotyczne deski nie będą wymagały konserwacji w celu zabezpieczenia przed działaniem wilgoci i grzybów, olejowanie przeprowadza się w celu zachowania przepięknej barwy desek. Drewno egzotyczne wyróżnia się także pod względem estetycznym – jego różnorodny kolor i ciekawy rysunek słojów znakomicie sprawdzi się w każdym projekcie. Za tym rozwiązaniem przemawia również trwałość, szacowana na 15-25 lat.

Drewno Thermory na taras

Modyfikacja termiczna drewna potrafi zdziałać cuda. Właśnie dlatego warto wybrać deski Thermory. To gwarancja niepowtarzalnego wyglądu (zależnego od stopnia intensywności procesu) oraz niezwykłej odporności. Deski Thermory Sosna Skandynawska będą cieszyły nasze oczy przez 20-25 lat bez potrzeby jakiejkolwiek impregnacji. Jeszcze lepszymi właściwościami charakteryzuje się Thermory Jesion Amerykański. Oba rozwiązania są stabilne wymiarowo, atrakcyjne pod względem wizualnym i w pełni odporne na działanie niepożądanych czynników. Jeżeli zrezygnujemy z konserwacji, drewno będzie patynować na piękny kolor, natomiast nie straci swoich właściwości.


Tekst został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

Jeden komentarz “Drewno na taras – czym kierować się przy zakupie?”

Dodaj komentarz