Czym się różnią oczyszczalnie przydomowe od oczyszczalni przemysłowych?

oczyszczalnia przydomowa

Budowa własnej oczyszczalni ścieków to najrozsądniejsze rozwiązanie w przypadku obiektów niepodłączonych do publicznej sieci kanalizacyjnej. W zależności od wielkości budynku oraz liczby stałych użytkowników armatury łazienkowej dobór konkretnego modelu oczyszczalni różni się od siebie. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie oczyszczalnie są najlepsze do gospodarstw domowych, a jakie do dużych obiektów przemysłowych. Zapraszamy do lektury.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – najważniejsze informacje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to konstrukcje umożliwiające gromadzenie oraz sprawne odprowadzanie nieczystości produkowanych przez gospodarstwa domowe. Oczyszczalnie te montowane są na prywatnych działkach, bez aktywnego przyłącza do miejskiej kanalizacji. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego szamba oraz sposób na ekologiczne gospodarowanie ściekami wytwarzanymi przez mieszkańców posesji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni: Wyróżniamy kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą wielkością, budową oraz sposobem oczyszczania ścieków. W przypadku oczyszczalni biologicznych i biologiczno-chemicznych zarówno oczyszczanie tlenowe, jak i beztlenowe zachodzi w tym samym zbiorniku. Z wody usuwane są niemal wszystkie nieczystości (98%), dzięki czemu ciecz nadaje się do ponownego wykorzystania (np. podczas podlewania roślin uprawnych). W oczyszczalniach ekologicznych proces ten zachodzi w dwóch różnych etapach. Oczyszczanie beztlenowe ma miejsce w zbiorniku, natomiast tlenowe w drenażu. Oczyszczonej wody nie można odzyskać i wykorzystać ponownie.

Co wyróżnia oczyszczalnie przemysłowe?

Oczyszczalnie przeznaczone dla obiektów przemysłowych są większe od tych montowanych w prywatnych gospodarstwach. Wynika to z faktu, że muszą być przystosowane do obsługi o wiele większej liczby stałych użytkowników. W przypadku oczyszczalni przydomowych największe modele mogą obsługiwać maksymalnie 20 osób. W zakładach produkcyjnych, lokalach gastronomicznych czy obiektach infrastruktury turystycznej takie oczyszczalnie nie byłby w stanie pełnić swojej podstawowej funkcji. W tego typu miejscach montowane muszą być konstrukcje o dużej mocy przerobowej, odpowiadającej charakterystyce prowadzonej działalności.

Oczyszczalnie przemysłowe dostępne są w dwóch wariantach – z osadnikiem wstępnym, komorą natleniania i komorą klarowania oraz technologią złoża obrotowego. Ta druga opcja przeznaczona jest przede wszystkim do największych zakładów, gdzie ścieki przerabiane są z dobową intensywnością przekraczającą 7 m3, czyli 7000 litrów.

Dodaj komentarz