Czy pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie dla domu?

Czy pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie dla domu?  Współczesne ruchy ekologiczne nabierają na sile, a świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska jest coraz większa. Wymusza to m. in. wdrażanie szeregu ekologicznych rozwiązań, również w budownictwie, np. poprzez pozyskiwanie energii z zasobów ziemi za pomocą pompy ciepła. Takie rozwiązania skutecznie obniżają koszty eksploatacyjne ogrzewania domów oraz przyczyniają się do poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.

Czym są pompy ciepła i jak działają?

Pompa ciepła to nic innego, jak system przewodzący i przetwarzający ciepło pochodzące z otoczenia, które następnie jest wykorzystywane do ogrzewania lub schładzania domów.

Pompy ciepła różnią się ze względu na sposób pobierania energii.

Najczęściej spotykane to:

  • pompy powietrzne
  • pompy wodne
  • pompy gruntowe

Działanie pompy ciepła polega na poborze ciepła z otoczenia poprzez system przewodów wypełnionych specjalnym, niezamarzającym płynem. Płyn ten zawsze ma niższą temperaturę od temperatury otoczenia. Dzięki temu ciecz przejmuje temperaturę z zewnątrz. Środek chemiczny stosowany w pompach ciepła ma jeszcze jedną ważną cechę. Pod wpływem sprężania powietrza, dochodzi do wrzenia płynu nawet w niskich temperaturach. Powstała para jest transportowana przez systemem przewodów do budynku i wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń, wody lub nawet do chłodzenia poprzez system wentylacji.

Jaką pompę wybrać do domu?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła powinien być poprzedzony precyzyjnym pomiarem zapotrzebowania cieplnego domu. Na tej podstawie można określić rozmiar pompy, którą należy kupić. Ogromne znaczenie ma również to, czy chcemy zamontować pompę ciepła podczas budowy domu czy w już istniejącym budynku. W sytuacji, kiedy dom będzie dopiero budowany, można dokładnie zaprojektować instalację odbiorczą dostosowaną do systemu pompy ciepła. W starym budownictwie jest to bardziej skomplikowane, ponieważ nie każda instalacja grzewcza będzie dostosowana do podłączenia systemu pompy. Warto wtedy sporządzić kosztorys, który określi czy inwestycja związana z wymianą instalacji będzie opłacalna.

Inwestycja w system pomp ciepła wiąże się z dużym kosztem początkowym. Jednak zastosowanie tej metody ogrzewania pozwala na szybki zwrot z poniesionej inwestycji. Dodatkowo koszty utrzymania takiej instalacji są stosunkowo niewielkie. Aby utrzymać pompę w dobrej kondycji wystarczy pamiętać o jej przeglądzie raz do roku.

Zastosowanie pomp ciepła wiąże ze sobą szereg korzyści dla użytkowników, m. in. niezależność energetyczną, obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz dbałość o środowisko naturalne. Ten ostatni czynnik wydaje się nabierać w ostatnich latach na sile. Świadomość potrzeby ochrony środowiska staje się coraz silniejszym czynnikiem zachęcającym do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Dodaj komentarz