Co warto wiedzieć przed wyborem drzwi wejściowych?

drzwi wejsciowe

Drzwi wejściowe to kluczowy element każdego budynku. Odpowiadają za bezpieczeństwo wnętrz, ale również chronią przed zimnem, wiatrem, czy opadami atmosferycznymi. Z tego powodu zakup drzwi wejściowych powinien być przemyślany, aby wybrany model sprostał naszym oczekiwaniom. Co zatem warto wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Jak zadbać o ciepło w budynku?

Niezależnie od tego, czy drzwi wejściowe montowane są w domach, czy lokalach usługowych powinny chronić wnętrza budynku przed utratą ciepła. Montaż drzwi zewnętrznych powinien być poprzedzony wnikliwą analizą danego modelu pod względem współczynnika przenikania ciepła. Im jego wartość mniejsza, tym przez drzwi w mniejszym stopniu przenika ciepło. Warto mieć świadomość, że istnieje rozporządzenie prawne mówiące o maksymalnej wartości tego współczynnika. Drzwi wejściowe powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 1,5 W (m²*K). W zależności od rodzaju użytego do produkcji drzwi materiału oraz sposobu samego wykonania, współczynnik ten może przyjmować różne wartości. Jednak informację na jego temat znajdziemy u producenta.

Jak sprawdzić bezpieczeństwo drzwi wejściowych?

Kolejną bardzo istotną kwestią podczas wyboru drzwi wejściowych jest ich bezpieczeństwo. O ile zakup i montaż drzwi wewnętrznych nie wymaga od nas zwracania uwagi na kwestie antywłamaniowe, to drzwi zewnętrzne powinny być pod tym kątem starannie dobrane. Warto sprawdzić informację na temat klasy antywłamaniowej skrzydła drzwiowego. Im wyższa, tym drzwi będą bardziej odporne na włamanie i zniszczenie. Dobrze wykonane drzwi antywłamaniowe posiadają solidną ramę, najczęściej wykonaną ze stali i dodatkowo wzmacniana. Niektóre modele wysokiej klasy są wyposażone w bolce, które wsuwają się w otwory ościeżnicy. Co więcej, bezpieczne drzwi wejściowe wyposażone są w specjalistyczne zamki oraz osłony na zawiasy uniemożliwiające ich demontaż i przecięcie.

Jakie materiały mamy do dyspozycji?

Drzwi wejściowe do budynku mogą być wykonane z wielu materiałów. W zależności od indywidualnych potrzeb, poczucia estetyki oraz stylu wnętrza można wybierać spośród stalowych, drewnianych, aluminiowych oraz wykonanych z PVC. Oczywiście drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z litego materiału bądź zawierać dekoracyjne przeszklenia, wykonane z odpornego na rozbicie szkła. Szeroki wybór modeli  oferuje między innymi firma budowlano – remontowa Mont-Plast. W skład ich usług wchodzi również profesjonalny montaż wybranych drzwi.

Dodaj komentarz