Co ile czasu powinno się wykonywać przegląd pompy ciepła?

kiedy wymieniac pompe ciepla

Pompy ciepła, chociaż są drogie na etapie zakupu, działają praktycznie bezawaryjnie. Warunkiem takiego jest regularne wykonywanie przeglądu instalacji, który jest konieczny również ze względu na wydłużanie żywotności urządzeń czy zachowanie na nie gwarancji. Dowiedz się, co ile czasu powinno się wykonywać przegląd pompy ciepła, aby jak najdłużej pozostała w doskonałej kondycji.

Co ile wykonywać przegląd pompy ciepła?

Przeglądy pomp ciepła powinny być wykonywane przynajmniej raz do roku przez doświadczonych serwisantów. Najlepiej jest przeprowadzać je tuż przed sezonem grzewczym. Po każdym pomyślnie wykonanym przeglądzie właściciel pompy ciepła otrzymuje z niego stosowny raport, który często jest podstawą do zachowania gwarancji na instalację. W przypadku pomp ciepła, wykorzystujących powyżej 3 kg czynnika chłodniczego podczas działania, wymagane jest prowadzenie książeczki eksploatacji, która również jest powiązana z działalnością serwisanta.

Na czym polega przegląd i serwis pompy ciepła?

Podczas przeglądu oraz serwisowania pompy ciepła sprawdza się kwestie związane zarówno z czynnikami grzewczymi, jak i chłodniczymi. Konieczne jest przede wszystkim regularne czyszczenie pompy i jej komponentów, kontrola ułożenia węża, ustawienia regulatorów oraz sprawności elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czy sprawdzenia przyłączy elektrycznych. W zakresie części grzewczej dokonuje się pomiaru ciśnienia wejściowego i napełnienia, sprawdza się ustawienia oraz kontroluje sprawność uszczelek zaworów, ogranicznika temperatury bezpieczeństwa, grzałek czy anody antykorozyjnej.

W odniesieniu do części chłodniczej przejrzeć trzeba szczelność instalacji, przewody oraz mocowania komponentów. Wykorzystuje się do tego między innymi techniki wizualne czy detektory nieszczelności. Żeby przegląd pompy ciepła był kompletny i rzetelnie przeprowadzony warto korzystać z pomocy profesjonalistów np. producenta i serwisu pomp ciepła Kołton.

Kiedy jeszcze wezwać serwis do pompy ciepła?

Jeśli w menu regulatora pompy ciepła pojawia się jakiekolwiek ostrzeżenie lub – co gorsza – pompa wyłącza się samodzielnie, jak najszybciej należy wezwać serwis, który rozwiąże wszystkie trudności w działaniu instalacji. Użytkowników pompy zaalarmować powinny także brudne, przytkane parowniki, zmniejszona wydajność pompy ciepła czy zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Ze względu na niską awaryjność maszyny, takich sytuacji jednak zapewne unikniemy dzięki częstemu przeprowadzaniu kontroli i konserwacji swojej pompy ciepła.

Dodaj komentarz