5 cech dobrych parapetów wewnętrznych

Wnęka okienna bez parapetów wyglądałaby na niewykończoną, dlatego parapety są nieodłącznym elementem jej wyposażenia. Poza walorami estetycznymi parapety wewnętrzne mają jeszcze szereg innych funkcji.

Jakie znaczenie mają parapety wewnętrzne?

Parapety chronią ścianę pod oknem przed ewentualną wodą skraplająca się na szybach. Spływająca z szyb woda (choć to oczywiście niepożądany efekt różnic temperatur czy nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia) mogłaby zamoczyć ścianę i spowodować wilgoć. Ponadto wystający nieco poza granicę ściany parapet jest swego rodzaju blokadą dla ciepłego powietrza unoszącego się z grzejnika. Dzięki temu ciepłe powietrze kierowane jest do wnętrza pomieszczenia a nie prosto do okna, co zmniejsza straty ciepła. Parapet jest też barierą dla unoszącego się znad grzejnika kurzu.

Poza funkcjonalną stroną parapetów stanowią one oczywiście element wystroju pomieszczenia. Szczególnie dziś zwraca się na nie szczególną uwagę, gdyż coraz częściej odchodzi się od zakrywania okien firanami, przez co całe okno jest dobrze widoczne. W tej sytuacji parapet jest mocno wyeksponowany i warto zadbać o to aby ładnie komponował się z wystrojem. Dobrze jest gdy kolorystycznie pasuje do mebli lub podłogi. Odsłonięty parapet może spełniać funkcję dodatkowej półki, na której ustawimy nie tylko kwiaty ale i książki czy ozdoby.

Po czym poznasz dobre parapety?

– estetyczne wykonanie – tylko schludnie i estetycznie wykonany parapet będzie ozdobą pomieszczenia i całej wnęki okiennej. Nierówny, źle wymierzony i wyprofilowany parapet, niedokładnie pomalowany czy oklejony z pewnością nie będzie wyglądał dobrze.

– wodoodporny i trwały materiał – parapet musi być wykonany z wodoodpornego tworzywa, szczególnie ten, który montowany jest w kuchni czy łazience, gdzie poziom wilgotności bywa całkiem duży. Szczególnie drewniane parapety powinny być dobrze zaimpregnowane. Parapety muszą być również trwałe i odporne na zarysowania czy pęknięcia.

– solidny montaż- profesjonalny i dokładny montaż parapetów zapewnia ich trwałość i estetyczny wygląd ale również zmniejsza ryzyko strat ciepła spowodowanych lukami pomiędzy parapetem a rama okienną czy murem. Podstawą jest zebranie dokładnych pomiarów przed montażem.

– łatwość czyszczenia – warto wybrać parapet z takiego tworzywa, które będzie łatwe w utrzymaniu czystości, gdyż jest to miejsce szczególnie narażone na kurz z racji bliskości grzejnika i okna. Najłatwiej czyści się parapety o równej i gładkiej powierzchni, lakierowane lub pokryte laminatem.

– odporność na zmienne temperatury – materiał z którego wykonany jest parapet powinien  być odporny na wysokie i niskie temperatury, które często zamiennie pojawiają się w okolicach okna. Zjawiska te nie powinny zmieniać właściwości tworzywa.

Dodaj komentarz