Kuchnia w stylu eko – sposób na modne wnętrze

Styl eko jest bardzo plastyczny, co w praktyce oznacza, że można go wprowadzić do każdego wnętrza. To ukłon w kierunku naturalnych materiałów z pomocą których można stworzyć bardzo przytulną oraz funkcjonalną przestrzeń. Nic więc dziwnego, że tak wielu projektantów docenia jego potencjał tworząc aranżacje kuchenne. Sprawdźmy więc, jak wprowadzić eko styl do kuchni, aby stała się ona nie tylko przyjemna dla oka, ale i funkcjonalna.

Kuchnia w stylu eko – postaw na energooszczędność

Jak sama nazwa wskazuje, styl eko to przede wszystkim stawianie na materiały pochodzące prosto z natury. Nie bez znaczenia pozostaje także ukłon w kierunku środowiska naturalnego pod względem stawiania na rozwiązania energooszczędne. Kupując więc sprzęt AGD kluczową kwestią jest to, aby sięgać po ten, który opatrzono etykietą energetyczną. Znajdziemy je między innymi na okapach i kuchenkach. Zwróćmy szczególną uwagę na pobór mocy.

Wiele sprzętów wyposaża się obecnie w energooszczędne silniki, które pobierają o kilkadziesiąt procent mniej energii w stosunku do tradycyjnych modeli. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia oświetlenia montowanego w poszczególnych urządzeniach. W praktyce oznacza to, aby weryfikować czy postawiono w nich na LEDy. W ekologicznych kuchniach stają się już one niemalże standardem niemniej warto jest się upewnić, czy inwestujemy właśnie w taki model.

Kuchnia w stylu eko – jakie barwy i materiały?

W kuchni w stylu eko dominują przede wszystkim naturalne materiały, a wśród nich drewno. Świetnie sprawdza się w niej także len, wiklina, jak również ceramika. Nie bez znaczenia pozostaje także rola kamieni szlachetnych z których można wykonać na przykład blat. Piękną przestrzeń stworzą również dodatki w postaci m.in. glinianych wazonów, czy też wiklinowych koszy w których znajdą się warzywa lub owoce. Całości mogą dopełnić meble z recyklingu. Do tego gra kolorów. W stylu eko dominują przede wszystkim te, które nawiązują do natury, a więc brązy, delikatna zieleń, beże, szarości, biele czy też ecru.

Pamiętajmy o tym, że kuchnia w stylu eko to przede wszystkim stawianie na pierwszym miejscu na korzystanie z naturalnych materiałów, w tym drewna. Pięknie prezentują się między innymi wykonane z niego szafki w towarzystwie podłóg. Materiał ten może również być pomocny w wydzielaniu stref. Ostatnio bardzo popularne stały się lamele ścienne, które można właśnie do tego wykorzystać.

Dodaj komentarz