Jakie funkcje pełnią okna dachowe?

okna dachowe

Okna dachowe to doskonała alternatywa dla nadal stosowanych świetlików. Ich zastosowanie w przypadku poddasza mieszkalnego okazuje się wręcz niezbędne, jednak warto zdecydować się także na montaż tego typu okien, gdy przestrzeń pod dachem służy nam jako strych. Jakie funkcje pełnią okna dachowe? Co koniecznie trzeba wiedzieć na temat ich montażu? Podpowiadamy.

Okna dachowe – poznaj ich najważniejsze funkcje!

Okna dachowe znajdują zastosowanie w celu doświetlenia poddasza mieszkalnego oraz strychu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy korzystać z naturalnego światła, zyskując nie tylko lepsze samopoczucie, ale również oszczędzając energię elektryczną. Montaż okien dachowych jest niezbędny w przypadku adaptacji poddasza do celów mieszkalnych, jednak rozwiązanie to wpływa nie tylko na komfort zamieszkania, ale również estetykę przestrzeni.

Adaptacja poddasza pozwala zyskać dodatkową przestrzeń, która może służyć w różnych celach, dlatego przed montażem okien dachowych powinniśmy wziąć pod uwagę przeznaczenie poddasza, co pozwoli na doświetlenie poszczególnych jego stref zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Najważniejszą funkcją okien dachowych jest dostarczanie do wnętrza budynku naturalnego światła, jednak pełnią one także inne, ważne funkcje m.in. pozwalają na dostarczenie do wnętrza budynku świeżego powietrza, umożliwiając efektywne działanie wentylacji grawitacyjnej. W przypadku okien dachowych warto od razu zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych i wewnętrznych, co pozwoli uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem.

Zasady doboru i montażu okien dachowych

Okna dachowe muszą mieć wysoką jakość i zostać prawidłowo zamontowane. Niezwykle ważny jest wybór nowoczesnych okien dachowych, które dostępne są m.in. w ofercie firmy MaxHandel. Dzięki pomocy doświadczonych ekspertów możemy nie tylko wybrać okna dachowe, które zostaną idealnie dobrane do naszych potrzeb pod względem aranżacji i przeznaczenia pomieszczeń, ale także skorzystać z usługi fachowego montażu, który pozwala uniknąć powstawania mostków termicznych.

Zarówno wybór wysokiej jakości okien dachowych, jak i ich prawidłowy montaż wpływają na komfort odczuwany podczas przebywania na poddaszu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na kluczowe parametry termoizolacyjności okien i ich wygląd, ale także wielkość przeszkleń. Mitem jest, że jedno duże okno dachowe lepiej doświetla przestrzeń, dlatego lepiej zdecydować się na kilka mniejszych okien dachowych, które świetnie sprawdzają się np. w strefie przeznaczonej do pracy lub nauki, a także strefie dziennej. Jedno większe okno dachowe możemy natomiast zastosować np. w strefie sypialnej, zyskując okazję do podziwiania rozgwieżdżonego nieba tuż przed zaśnięciem.

Aby w pełni wykorzystać potencjał okien dachowych, musimy zwrócić uwagę także na ich izolacyjność akustyczną, która pozwoli skutecznie odgrodzić się od docierającego do wnętrza budynku hałasu, a także sposób montażu okien, bo ich usytuowanie sprzyja m.in. skraplaniu się pary wodnej na powierzchni szyby. Zarówno w przypadku montażu tradycyjnej stolarki otworowej, jak i okien dachowych najlepiej zdecydować się na tzw. ciepły montaż.

Dodaj komentarz