Jak wybrać oświetlenie nad schody?

lampy nad schodySchody to nieodłączny element konstrukcji piętrowych domów jednorodzinnych czy apartamentów, który odpowiednio zaprojektowany pozwala uzyskać maksymalną funkcjonalność wnętrza. Jedną z najważniejszych kwestii w temacie urządzenia klatki schodowej jest wybór odpowiedniego oświetlenia, bez którego trudno marzyć o pełnym bezpieczeństwie i komforcie jej użytkowników. Zatem jakie lampy nad schody będą najbardziej odpowiednie? Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy!

Lampy do oświetlenia schodów – w trosce o bezpieczeństwo

Wyposażenie domowej klatki schodowej w optymalne oświetlenie to nie lada sztuka, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego funkcję praktyczną. Nieprawidłowo dobrane lampy nad schody mogą poważnie obniżyć komfort ich codziennego użytkowania, a w najgorszym scenariuszu stać się przyczyną bolesnych upadków i kontuzji. Dlatego też wybierając lampy do oświetlenia schodów należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak: rozkład pomieszczenia, jego metraż, strumień światła wybranych modeli lamp, jak również ich wymiary i sposób montażu.

Kinkiety i plafony na klatkę schodową

Uniwersalnym rozwiązaniem sprawdzającym się w wielu domach jednorodzinnych są tradycyjne kinkiety i plafony, które pozwalają uzyskać optymalne doświetlenie klatki schodowej, nawet w przypadku tych najbardziej niewymiarowych. Przede wszystkim są niezawodnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują lamp do wysokich i długich pomieszczeń, gdzie uzyskanie równomiernego rozkładu światła jest dosyć kłopotliwe. Nowoczesne plafony i kinkiety nad schody wewnętrzne to również moc korzyści pod względem estetyki wnętrza, ponieważ mogą stanowi

niezwykle efektowną ozdobę na ścianę. Do tego różnorodność modeli dostępnych sprawia, że dopasowanie designu lampy do wystroju domu nie stanowi większego problemu. Warto też zaznaczyć, że plafony nierzadko można montować na dwa sposoby: zarówno na suficie, jak i na ścianie, co znacznie zwiększa nasze możliwości aranżacyjne.

Lampy wiszące nad schody

Dużą popularnością cieszą się również lampy wiszące, które świetnie sprawdzają się w wysokich klatkach schodowych. Stylowe żyrandole dodają aranżacjom oryginalnego charakteru i równocześnie pozwalają dobrze doświetlić nie tylko schody, ale też półpiętra, które są stosunkowo częstym widokiem w domach jednorodzinnych. Wybierając lampy sufitowe do klatki schodowej należy pamiętać, aby dobrze dostosować ich długość do wysokości stropu, aby przy przechodzeniu nie zahaczać o nie głową. Co ważne, wiele modeli dostępnych na rynku posiada możliwość swobodnej regulacji wysokości, co znacznie ułatwia sprawę.

Dodaj komentarz