Dlaczego regularne przeglądy systemów rynnowych są tak ważne? 

 

system rynnowyO tym, że dobór odpowiedniego pokrycia dachowego i dbanie o dachówki jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa obiektu, nie trzeba nikogo przekonywać. Regularne wykonywanie przeglądów pozwala upewnić się, że z pokryciem jest wszystko w porządku, a w razie potrzeby wykonać także niezbędne naprawy. Nie wszyscy jednak pamiętają, że równie ważnym elementem całej konstrukcji są rynny. Dlaczego należy sprawdzać ich kondycję i jak to zrobić?

Jak się wykonuje przegląd rynien? 

Przegląd pokrycia dachowego jest kojarzony przede wszystkim ze sprawdzeniem kondycji blachodachówki, dachówki betonowej czy innego pokrycia. Zlecając takie prace specjalistom, nie wolno jednak zapominać o kontroli systemu rynnowego. Sprawność i drożność rynien powinno się sprawdzać co najmniej dwa razy do roku  wiosną i jesienią, kiedy z drzew opadną liście. Wówczas konieczne może okazać się przeprowadzenie prac porządkowych.

Mowa tutaj przede wszystkim o zaleganiu resztek opadających z drzew liści i gałęzi przy pomocy szczotki teleskopowej. Następnie warto wypłukać rury spustowe wodą pod ciśnieniem. Niemniej ważną kwestią jest sprawdzenie mocowań. Jeżeli w zimie były obciążone lodem albo zanieczyszczeniami, to może okazać się, że się obluzowały i wymagają dokręcenia albo wymiany na nowe.

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać przeglądy systemów rynnowych? 

Zastanawiając się nad tym, dlaczego właściwie trzeba przeprowadzać przegląd systemu rynnowego tak często, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do czego może doprowadzić zaniedbanie tego obowiązku. Jeżeli system będzie niedrożny, to może dojść do spływania wody na elewację, a w konsekwencji do wsiąkania wody w ścianę. W rezultacie doprowadzi to do rozwoju pleśni i grzybów, co z kolei stanowi realne zagrożenie dla domowników. Oprócz tego z czasem będzie można zauważyć osłabienie się konstrukcji. Aby uniknąć kosztownego remontu, warto regularnie sprawdzać kondycję rynien oraz je czyścić. O to, dlatego jeszcze przeglądy systemów rynnowych są ważne, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Regularne przeglądy systemów rynnowych to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców. Ponadto weryfikacja kondycji rynien i ewentualne prace naprawcze minimalizują ryzyko przecieków na elewację. Ponadto dzięki nim można też uniknąć problemów związanych ze szczelnością i gromadzeniem się wody, zwłaszcza w przypadku płaskich dachów. Nie sposób nie wspomnieć też o kondycji dachówek – funkcjonalny system odwadniania to gwarancja, że nie zostaną przeciążone zalegającym śniegiem.

Dodaj komentarz