Deratyzacja w Kielcach: kiedy wymagane jest prowadzenie rejestru poświadczającego wykonanie usługi?

metody

W przypadku pojawienia się w budynku gryzoni przeprowadzenie profesjonalnej deratyzacji nakazuje zdrowy rozsądek. Jednak w niektórych przypadkach jest to również obowiązek prawny. Wtedy konieczne jest prowadzenie rejestru. Kogo dotyczy ten nakaz? Jak zlikwidować szczury? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Obowiązkowa deratyzacja w Kielcach i nie tylko

Jeśli gdziekolwiek pojawią się szczury, należy jak najszybciej zainterweniować. Jednak w niektórych przypadkach jest to po prostu konieczne. Wtedy niezbędny jest również rejestr lub protokół z przeprowadzenia procedury. Obowiązkiem takim objęci są między innymi posiadacze gospodarstw rolnych. Ze względu na wymogi bioasekuracji trzody chlewnej, niezbędny jest rejestr deratyzacji. Powinien on zawierać informacje o tym, jak wygląda deratyzacja w przypadku danego obiektu.

Specjalistyczne firmy, zajmujące się profesjonalnie neutralizacją gryzoni, wiedzą doskonale, co należy wpisać do rejestru. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Patron Pest. Deratyzacja na terenie Kielc w wykonaniu Patron Pest to najwyższa skuteczność działań. Specjalista z pewnością poprawnie wypełni rejestr deratyzacji w gospodarstwie rolnym. Dotyczy to również wypełniania protokołów, niezbędnych podczas obowiązkowej deratyzacji poza gospodarstwami rolnymi. Warto w tym miejscu podkreślić, że deratyzację jest zobowiązany zlecać regularnie każdy zarządca budynku.

Co to jest deratyzacja, czyli jak zlikwidować szczury?

Wyjaśniliśmy, czym jest rejestr deratyzacji w gospodarstwie rolnym. Jednak tak właściwie, co to jest deratyzacja? Otóż mowa o zabiegu, którego celem jest likwidacja gryzoni. Najczęściej deratyzacja dotyczy szczurów, choć taką samą procedurę stosuje się również wobec myszy. Co więcej, tak samo wygląda również usuwanie kun czy większych szkodników. Zatem jak zlikwidować szczury, myszy lub kuny? Wyróżnia się trzy główne sposoby:

  • rodentycydy — trutki,
  • pułapki sprężynowe,
  • pułapki żywołowne.

Rodentycydy to nic innego, jak trutki na szczury. Mogą występować w różnych formach. Natomiast niechemiczne metody walki z gryzoniami to pułapki sprężynowe i żywołowne. O tym, które metody zastosować, powinni zawsze decydować fachowcy. Najczęściej zaleca się jednoczesne stosowanie metod chemicznych i niechemicznych.

Deratyzacja a dezynsekcja — różnice

Nie brakuje osób, które zastanawiają się, czy deratyzacja a dezynsekcja, to ten sam zabieg? Nie, są to zupełnie inne procedury. Deratyzacja, czy to w Kielcach, czy w dowolnym innym mieście, z założenia dotyczy gryzoni. Dezynsekcja to — w pewnym uproszczeniu — usuwanie z posesji owadów. Może dotyczyć prusaków, karaluchów, pluskiew czy mrówek. Metody stosowane w ramach zwalczania owadów są zupełnie inne niż przy likwidacji gryzoni. Zatem deratyzacja a dezynsekcja to dwie zupełnie inne procedury.

Właściciele gospodarstw rolnych powinni prowadzić rejestry, a zarządcy budynków otrzymują protokoły z deratyzacji. Jednak deratyzacja jest także skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych, w których pojawiły się gryzonie. Zwierzęta te stanowią duże zagrożenie dla człowieka, dlatego kiedy tylko je zauważymy, od razu powinniśmy zlecić działania profesjonalnej firmie deratyzacyjnej.

Dodaj komentarz