Czym jest renowacja drewnianych mebli?
Sklepy meblowe posiadają dziś na wyposażeniu setki nowoczesnych produktów, które z pewnością dopasują się do każdego stylu wnętrz. Ta ogromna różnorodność na rynku wcale nie zniechęca jednak domowników do zainwestowania w renowację swojego, obecnego w mieszkaniu już od kilku lat umeblowania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak piękne i trwałe mogą być stare meble drewniane. Rozstanie się z nimi jest trudne, a bardzo ciężko tak solidny materiał zastąpić alternatywą w postaci sklejki czy płyty wiórowej.
Skąd pomysł na renowację mebli?
Czas nieustannie biegnie do przodu, a ilość mebli w sklepach jest już zdolna wypełnić po brzegi każde mieszkanie. Nie ma problemu z brakiem w dostępności, a klient idący do placówki handlowej, przeważnie wychodzi z niej już wyposażony w niezbędne szafy i komody. Niestety, kosztem ilości postanowiono znacznie obniżyć jakość produktów. Nie uda się nam już znaleźć mebli z duchem PRL-u, których sama waga mogła świadczyć już o dobrym ich wykonaniu. To właśnie połączenie jakości z nienagannym designem sprawiło, że ludzie nie mają ochoty pozbywać się starszego umeblowania ze swoich domów.
Niestety, ich wygląd jest już niejednokrotnie nakreślony znamieniem czasu, a stylem niekoniecznie dopasowuje się do dzisiejszych standardów. Rozwiązaniem tego problemu bywa poddanie mebli renowacji. Pozwala to odzyskać im dawny blask i często przybrać zupełnie nową formę.
Jakich narzędzi potrzebujemy do renowacji mebli?
Sama renowacja mebli drewnianych może być wykonywana na naprawdę wiele sposobów i przy użyciu różnorodnych narzędzi. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Na dobór sprzętów ma również wpływ stan samego umeblowania. Cały proces renowacji mebli może dzielić się na kilka etapów. Zazwyczaj jest to szlifowanie, naprawa i malowanie.
Jak można się domyślać, proces szlifowania mebli ma wpływ na późniejsze przyleganie nowej warstwy farby do podłoża oraz może wyeliminować powstałe w czasie użytkowania uszkodzenia i zarysowania. Do tego celu są zazwyczaj potrzebne: szlifierka mimośrodowa, oscylacyjna, a także papier ścierny.
Naprawa mebli drewnianych jest natomiast czynnością umożliwiającą zakrycie dziur, uszkodzeń czy niepotrzebnych otworów na wkręty. W tym celu, z pewnością przyda się szpachelka, służąca rozprowadzaniu masy szpachlowej. Odrestaurowaną konstrukcyjnie szafę, jeszcze przed przejściem do malowania należy dokładnie zaimpregnować i nałożyć podkład. Do samego malowania przydadzą się pędzle różnych rozmiarów oraz szmatka do rozcierania.
Skrócona instrukcja odrestaurowania mebli drewnianych
- Przygotowanie nawierzchni poprzez szlifowanie
- Usunięcie pyłu ze szlifowania przy użyciu odkurzacza
- Uzupełnienie otworów, wyszczerbień, dziur
- Zakonserwowanie powierzchni mebla impregnatem i podkładem
- Malowanie na wybrany przez siebie kolor
Trud włożony w odrestaurowanie starych, drewnianych mebli zostanie wynagrodzony uzupełnieniem desingu wnętrza naszego domu. Drugie życie, które podarujemy tym przedmiotom może być dla nas samych ciekawą lekcją oraz zaoszczędzeniem kilku gorszy przy jakże potrzebnych nam zmianach
w aranżacji wnętrz.