Blat w kuchni – drewniany czy kamienny? Wady i zalety blatu drewnianego

kuchnia

Blat kuchenny jest tym miejscem w kuchni, które jest najbardziej narażone na uszkodzenia. Jednocześnie stanowi kropkę nad i aranżacji całego wnętrza. Od jego jakości zależy komfort wykonywania codziennych czynności, od przyrządzania posiłków i napojów po sprzątanie. Wybór materiału na blat warto rozważyć, znając wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Dziś porównamy blaty drewniane i kamienne. Który z nich sprawdzi się lepiej?

Jaki blat do kuchni wybrać – drewniany czy kamienny?

Dostępność wielu wariantów blatu do kuchni jest tak samo korzystna, jak kłopotliwa – przed zakupem trzeba nieźle się natrudzić, aby poznać wady i zalety różnych opcji. Jeśli wahasz się nad wyborem blatu drewnianego i kamiennego, znaczy, że już jedną ważną decyzję masz za sobą. Chcesz pracować z naturalnym materiałem.

Co łączy blaty drewniane i kamienne?

Naturalne blaty z kamienia i drewna łączy to, że są wymagające w pielęgnacji. Inaczej jest w przypadku blatu granitowego, który powstaje z mieszaniny kwarcu i żywicy. Jest piękny i trwały jak kamień naturalny, a nie wymaga impregnacji.

Czytaj też:  Zlew granitowy czy warto? Czyszczenie i pielęgnacja granitowego zlewu.

Kolejnym podobieństwem blatów drewnianego i kamiennego jest możliwość renowacji. Wystarczy wypolerowanie powierzchni i pokrycie odpowiednim środkiem zabezpieczającym, aby przywrócić im odpowiedni wygląd. Celowo nie piszemy o nieskazitelnym, ponieważ przy poważniejszych zaniedbaniach podatnego na zarysowania drewna może już nie być możliwości powrotu do idealnego stanu.

Jakie są różnice między blatem kuchennym drewnianym a tym z kamienia?

Ważną właściwością blatów drewnianych jest to, że są ciepłe – tak w dotyku, jak wizualnie. Kamień stoi do nich w opozycji – jest zimny, ale za to elegancki. Inna istotna różnica, poza, rzecz jasna, estetyczną, tkwi w trwałości. Kamienne blaty wypadają w tym kontekście znacznie lepiej. Są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Niestety, marmurowe blaty są nasiąkliwe i trzeba pilnować, aby nie pozostawiać na nich cieczy, podobnie jak na drewnie.

Jaki blat do kuchni?

Wybór między blatem z drewna i kamienia nie jest prosty. Zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i… zasobności portfela. Blaty z kamienia naturalnego nie bez powodu zaliczane są do produktów luksusowych. Ich cena potrafi kilkukrotnie przewyższyć koszt zakupu blatu drewnianego. Jeżeli więc szukasz dobrej jakości, ale tanich blatów do kuchni, zwróć swój wzrok w kierunku blatów dębowych lub wykonanych z innego gatunku drewna. Poniżej omawiamy ich zalety i wady.

Warto na wstępie wyjaśnić, że blaty te różnią się pod kątem gatunku drewna, z jakiego są zrobione. Do wyposażenia kuchni najczęściej wykorzystywane są drzewa liściaste, z których nasze rodzime to dęby, buki i jesiony. Do wybieranych najchętniej należą blaty dębowe.

Blaty drewniane są niezwykle łatwe w obróbce. Przycięcie ich pod wymiar, wywiercenie otworów pod zlew czy baterię nie stanowi żadnego problemu. Wystarczą do tego odpowiednie narzędzia i podstawowe umiejętności stolarskie.

Niewątpliwą zaletą blatów z drewna jest zmiana ich estetyki pod wpływem użytego środka do impregnacji. Ten sam blat inaczej będzie wyglądał, jeśli zdecydujesz się zabezpieczyć jego powierzchnię olejem, a inaczej, jeśli wybierzesz lakierowanie. Dzięki temu zyskujesz możliwość wprowadzenia zmian w wyglądzie swojej kuchni bez konieczności wymiany blatu. Wystarczy, że usuniesz starą powłokę z drewnianej powierzchni i nałożysz inny preparat.

Istotną zaletą blatów drewnianych jest to, że pięknie komponują się one z niemal każdym stylem wystroju wnętrz. Od surowego postindustrialnego, który przełamują, aż po swojski rustykalny. Drewno jest też miłe w dotyku i daje namiastkę kontaktu z naturą przy zwykłych codziennych czynnościach.

Kolejną ważną zaletą blatu kuchennego z drewna jest jego cena. Nieporównywalnie niższa od kamiennego, chociaż wyższa od laminatu. Nie bez znaczenia pozostaje dostępność. Dobrej jakości blat z drewna dostaniesz w lepiej zaopatrzonym markecie budowlanym i to z usługą cięcia na wymiar oraz możliwością wykonania otworów pod sprzęty kuchenne.

Sprawdź też poradnik: Drewniany blat kuchenny w kuchni – jak dbać o drewniany blat i jak często go olejować?

Wady drewnianego blatu kuchennego

Czas na mniej przyjemną część, mianowicie omówienie wad blatów drewnianych. Do najistotniejszych zaliczyć możemy podatność na uszkodzenia. Blaty te cechują się na przykład niską odpornością na wysoką temperaturę. Gorący garnek radzimy zawsze stawiać na specjalnej podkładce. Nie zalecamy również krojenia bezpośrednio na blacie, ponieważ stosunkowo łatwo go zarysować. Do tego jego powierzchnię należy po każdej czynności wycierać do sucha z powodu wrażliwości drewna na wilgoć.

Blaty drewniane należy okresowo odnawiać, ponieważ lakier i olej mają czasową trwałość. To jednak wcale nie musi być wadą, jeśli spojrzysz na to z perspektywy korzyści, jaką jest satysfakcja z zyskania świeżo wyglądającej i zadbanej przestrzeni roboczej.

Jaki blat do kuchni kupić? Jeśli chcesz uzyskać przytulny, ciepły efekt wizualny za małe pieniądze, polecamy blat z drewna. Drewniany blat kuchenny będzie również dobrym wyborem przy potrzebie szybkiej realizacji. Są one dostępniejsze od blatów kamiennych.

Jeśli natomiast zależy Ci na trwałości, chłodnej elegancji, masz więcej czasu, a budżet stworzony na potrzebę wyposażenia kuchni pozwala Ci na większy wydatek, wybierz blat z kamienia naturalnego lub jego pochodną – granit lub konglomerat.

Jak widzisz, nie ma tu dobrych i złych odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Mamy nadzieję, że teraz, kiedy znasz już wady i zalety poszczególnych rozwiązań, znajdziesz odpowiedź na pytanie, jaki blat do kuchni wybrać.

 

Dodaj komentarz