Kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny?

Kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny? Takie pytanie zadają sobie wszyscy, którzy stoją w obliczu zakupu nowego mieszkania, lub Ci, którzy planują generalny remont. Pytania rodzą dylematy w zakresie designu, wygody, estetyki i praktyczności wykorzystania tej przestrzeni.

Kuchnia i aneks to pomieszczenia o zupełnie innym charakterze i przeznaczeniu, dedykowane i wybierane przez zupełnie inne osoby, jednak każde z nich posiada swoje wady i zalety.

Kuchnia zamknięta

Kuchnia to specyficzne i wyjątkowe miejsce w każdym domu. Na myśl o niej robi się nam ciepło na sercu i w żołądku. Kuchnia to teatr smaków, kolorów, zapachów, które przyprawiają o zawrót głowy każdego smakosza. Drzwi do niej są niczym bramy do zupełnie innego świata, świata wyobraźni i cudownych doznań. Co wam przychodzi na myśl wspominając dzieciństwo? Czy nie kuchnia mamy i babci, której aromat odtwarzamy w wyobraźni niemalże czując ich smak? W tym specjalnym pomieszczeniu wiele się dzieje – integruje się rodzina i przyjaciele, mają tu miejsce przeróżne dyskusje na tematy bardzo ważne i te zupełnie błahe. Wszystkie te ciepłe wspomnienia, krążą właśnie wokół kuchni. Nieważne czy mała, czy duża, nowa czy stara, kuchnia to serce domu, które go ożywia i nadaje smak.

Kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny?

Współczesny styl – aneks kuchenny

Architektoniczno-kuchennym znakiem naszych czasów jest aneks kuchenny.  Wiecie, dlaczego? To mieszkaniowa odpowiedź na nasze potrzeby i współczesny, szybki styl życia, jaki prowadzimy. Ilość godzin, jakie spędzamy w pracy, poza domem i pęd, w jakim żyjemy powoduje, że coraz rzadziej gotujemy we własnym mieszkaniu. Częściej jemy w biegu “na mieście”. Z tego punktu widzenia aneks kuchenny jest bardziej praktyczny – oszczędza przestrzeń mieszkalną wykorzystując konieczne minimum.

Świetnie zaprojektowana, otwarta na salon przestrzeń kuchenna – to model nowoczesnego designu wnętrz, odpowiadająca na potrzeby współczesnego człowieka.

Z uwagi na wysokie ceny mieszkań zapotrzebowanie na mniejsze mieszkania w mieście wciąż rośnie, a sposobem na poczucie w nich większego komfortu i optyczne powiększenie przestrzeni jest ich otwieranie. Takie rozwiązania są bardziej praktyczne dla zapracowanych miastowych, którzy nie potrzebują w pełni funkcyjnej kuchni, ponieważ nie mają czasu na gotowanie.  Wówczas wystarczy kilka szafek i czajnik elektryczny.

Królestwo smaków

Jednak to na myśl o zamkniętej kuchni wyobrażamy sobie nasze własne „królestwo smaków” – niczym laboratorium alchemika, gdzie każdy przedmiot pachnie i przywołuje ulubione aromaty. Zamknięcie tej przestrzeni powoduje stworzenie odrębnego, niemalże magicznego miejsca, w którym odtwarzamy i tworzymy nowe połączenia smaków. Dla wielu kuchnia to strefa relaksu, zamykamy się w naszej sferze doznań kulinarnych i tworzymy.

Właściciel aneksu w sytuacji zjawienia się nieplanowanych gości, miałby problem – brudne garnki i naczynia nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i nie najlepiej pachną. Przy otwartej na salon przestrzeni nie ma szans na kamuflaż kuchennego nieporządku. W kontekście hałasów kuchnia zamknięta odnosi zwycięstwo nad otwartym aneksem. Posiadając drzwi do kuchni możemy je zamknąć, a odgłosy kucharzenia nie rozprzestrzeniają się po mieszkaniu. Kolejnym atutem odizolowanej przestrzeni kuchennej jest bezpieczeństwo dzieci, kiedy to po zamknięciu drzwi możemy uchronić je przed wieloma niebezpieczeństwami tj. poparzenie. Inaczej jest w przypadku aneksu, gdzie gotowanie i towarzyszące mu pogłosy oraz zapachy mogą znacznie przeszkadzać innym domownikom.

Aneks możliwości

Aneks kuchenny to część salonu, zatem jego aranżacja powinna współgrać z designem jego wnętrza. To nowoczesne kuchenne rozwiązanie będzie też wygodniejszym i praktyczniejszym dla rodziców, którzy mają małe dzieci. Rodzic malucha, który jeszcze nie chodzi, a raczej pełza, będzie miał większy komfort korzystania z otwartej przestrzeni, dzięki której będzie mógł w tym samym czasie mieć oko na brzdąca i przygotowywać domowe posiłki. W zamkniętej kuchni mamy większe możliwości niezależnej aranżacji wnętrz, nie musi być ona spójna z innymi pomieszczeniami domu. Ale zamknięta przestrzeń ma też swoje minusy tj. odizolowanie od reszty domowników. Aneks kuchenny jest świetnym miejscem do wspólnego gotowania z zaproszonymi gośćmi, czy rodziną. Otwarta przestrzeń stwarza ku temu bardziej komfortowe warunki – wystarczy wyciągnąć rękę i już się jest w salonie.  Dzisiejsza gospodyni domu, nie spędza godzin nad przygotowaniem poczęstunku na domową prywatkę.  Obecnie przyjaciele i gospodarze często wspólnie przygotowują przekąski i staje się to częścią atrakcji wieczoru.

Najważniejsze dla mnie

Decyzja o aneksie lub zamkniętej kuchni nie należy do najłatwiejszych. Musimy, bowiem gruntownie przemyśleć, co jest dla nas najważniejsze pod wieloma względami. To bardzo ważne, by ustalić priorytety i podjąć najlepszą dla nas decyzję w sprawie przestrzeni kuchennej. Dla jednych zamknięta kuchnia będzie idealnym rozwiązaniem, dla innych aneks. Badania KRN-u ( Krajowy Rynek Nieruchomości) przedstawiają wyniki ankiety, która miała odpowiedzieć na pytanie, jaki układ kuchni preferują ich czytelnicy. Większość, bo 60% respondentów opowiedziała się za kuchnią oddzielną, ale ta niewielka przewaga jest tylko potwierdzeniem, że potrzeby ludzi są bardzo zróżnicowane.

Jeśli lubicie spędzać swój wolny czas w kuchni to odpowiedzcie sobie na pytanie, co sprawia, że czujecie się tam komfortowo? Dobierzmy, zatem rodzaj przestrzeni kuchennej do naszego stylu życia i własnej wygody, każdy z nas ma, bowiem inne priorytety i inne potrzeby.

źródło: WPBM Mój Dom S.A.

Dodaj komentarz