Poznaj sposoby na optyczne powiększenie małej przestrzeni – tak to możliwe!

Nie każdy dysponuje ogromnym mieszkaniem. Czasem pokój czy pokoje są naprawdę niewielkie i mogą wydawać się wręcz ciasne. Są jednak sposoby by mała przestrzeń optycznie wydawała się większa. Jeśli zaś chodzi o realne powiększenie przestrzeni, to warto stosować jak najwięcej mebli wiszących zamiast tych zajmujących powierzchnię podłogi. Mamy jeszcze wiele innych cennych rad, zatem poznajcie je wszystkie.powiekszenie malej przestrzeni

Lustrzane przestrzenie odbijają wnętrze i nadają przestrzenności i głębi

Pierwszym sposobem na optyczne powiększenie małej przestrzeni jest zastosowanie lustrzanych elementów. Mogą to być dekoracyjne elementy odbijające światło na frontach meblowych albo też długie lustra. Te drugie bardzo często stosowane są na drzwiach przesuwnych. Niewątpliwie wybór szafy przesuwnej do małego wnętrza jest najbardziej słuszny, gdyż niezależnie od ilości przestrzeni dookoła można z niej w miarę swobodnie korzystać. Wyposażenie takiej szafy w szklany front sprawia, że odbija ona światło, a dodatkowo wnętrze pokoju dając wrażenie głębi. Oczywiście lustra mogą być dekoracyjnymi elementami jednej ze ścian. Można zdecydować się na modele akrylowe, które nie sprawdzają się tak dobrze w roli zwierciadeł jak klasyczne lustra, jednak dobrze odbijają światło. Jednak warto wiedzieć, że z czasem konieczna będzie ich wymiana, bowiem pod wpływem promieniowania UV akryl może żółknąć, a do tego matowieje. To nie zmienia jednak faktu, że to świetny sposób na optyczne powiększenie.

Białe meble mogą pomóc w optycznym powiększeniu

Nie można zapominać o tym, że biały kolor, a także pastelowe barwy nie przytłaczają wnętrza, a więc mogą je optycznie powiększać. Zatem na pewno w niewielkim pokoju najlepiej postawić na białe ściany, ewentualnie te pomalowane w pastelowych barwach. Natomiast jeśli chodzi o meble, to już koniecznie trzeba postawić na białe, a przynajmniej wyposażone w białe fronty. Efekt optycznego powiększenia będzie jeszcze wyraźniejszy, jeśli dodatkowo wybierzecie te na wysoki połysk, czyli laminowane i pokryte folią PVC. Niezależnie od wielkości takie meble dają spory efekt przestronności.

Odpowiednie oświetlenie może wiele zdziałać

Warto również zwrócić uwagę na oświetlenie. Doskonałej jakości oprawy świetlne takie jak plafony, kinkiety oferuje sklep elektryczny amper.pl. Oczywiście do takich opraw można dopasować odpowiednie żarówki LED. Warto wiedzieć, że duże znaczenie ma nie tylko moc, ale również kąt padania światła. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Sklep elektryczny oferuje ciepłe i zimne źródła światła LED. W optycznym powiększeniu przestrzeni lepiej sprawdzą się te ciepłe. Istotne znaczenie ma odpowiednie skierowanie źródła światła. Kinkiety świecące na przeciwległą ścianę mogą optycznie poszerzać pokój. Efekty świetlne mogą dać również taśmy led zarówno te umieszczone na szklanych półkach, jak i wezgłowiu łóżka. Punkty świetlne mogą doskonale optycznie wyróżnić daną przestrzeń.

Stosuj meble na nóżkach, a wnętrze nabierze lekkości i wybieraj tapety 3D

Mała przestrzeń nie może być przytłoczona, zatem nie tylko nie warto wybierać mebli w ciemnych barwach, ale również tych posadowionych bezpośrednio na podłodze. Znacznie lepszym wyborem będą moduły na nóżkach, które optycznie równoważą przestrzeń i dodają jej lekkości. To jednak nie jedyny pozytywny efekt optyczny jaki można uzyskać w pomieszczeniu. Warto sięgnąć również po tapetę 3D, oczywiście nie na wszystkich, a na jednej ze ścian. W ten sposób również można dodać niewielkiemu wnętrzu głębi i sprawić, że będzie się wydawało większe. „Wychodzące ze ściany” geometryczne kształty albo stworzenia czy postaci dodatkowo niesamowicie się prezentują.

Jest wiele sposobów na powiększenie przestrzeni. Warto wspomnieć również o oknach, które są szczególnym rodzajem przeszkleń. Im większe okno tym więcej światła, a więc przestrzeń wydaje się mniej przytłoczona. Jeśli nie można zastosować dużych okien, to warto przynajmniej sięgnąć po długie zasłony w białym kolorze, które dają podobny efekt. Zatem już wiesz, jak urządzić niewielką przestrzeń, więc czas na zakupy!

Dodaj komentarz