Na co należy zwracać uwagę przy wyborze lamp typu LED?

Na co należy zwracać uwagę przy wyborze lamp typu LED?Lampy LED utożsamiane są przez konsumentów z oszczędnością, nowoczesnością oraz niezwykłym charakterem, jakiego dodają wnętrzu. Łącząc w sobie te wszystkie cechy stały się na rynku oświetleniowym jednym z najbardziej pożądanych produktów. Dzięki szerokiej palecie barw emitowanego światła oraz możliwości zastosowania pojedynczo, jak i w grupach w postaci większych instalacji świetlnych, stwarzają niezwykle wiele możliwości aranżacyjnych.

Decydując się na zakup lamp LED warto wiedzieć, jakimi parametrami się kierować. Wiedza ta jest o tyle ważna, że ich parametry techniczne będą nieco odmienne od parametrów oświetlenia innego rodzaju (np. żarówki wolframowe lub halogeny).

Temperatura barwowa

Jakość światła oraz jego barwa ma ogromny wpływ na kształtowanie samopoczucia człowieka. W istotny sposób oddziałuje też na komfort korzystania z pomieszczenia. Jednostką miary temperatury barwowej jest Kelvin (K). Zależnie od zakresu temperatury barwowej światło będzie przyjmowało barwę ciepłą, neutralną lub zimną. W każdym z tych trzech zakresów emitowane światło będzie tworzyło w pomieszczeniu nieco odmienną atmosferę. Inny będzie też odbiór barw znajdujących się w nim przedmiotów. W zakresie od 2700 do 3000 K mówimy o ciepłej barwie białej. Wśród konsumentów jest to najpopularniejsze oświetlenie LED, a to za sprawą jego właściwości. Emitowane w tym zakresie światło sprawia, że pomieszczenie robi wrażenie miłego i przytulnego. Sprzyja też komfortowemu wypoczynkowi. W miarę wzrostu temperatury barwowej światło przybiera barwę neutralną, a potem zimną.

Współczynnik oddawania barw CRI

Wskaźnik CRI (ang. color rendering index) to parametr, który opisuje zdolność światła do wiernego odtwarzania kolorów przedmiotów, na które pada to światło. Współczynnik zdefiniowany jest liczbą mieszczącą się w zakresie od 0 do 100. Im wartość będzie bliższa górnej granicy zakresu, oddawane kolory przedmiotów będą bliższe rzeczywistości. Za wartość CRI równą 100Ra przyjmuje się światło słoneczne. Lampy LED charakteryzujące się dobrą jakością, wartość CRI mogą mieć na poziomie 80 Ra.

Żywotność

Lampy LED charakteryzują się nieporównywalnie dłuższą żywotnością w stosunku do innych typów oświetlenia. Producenci wskazują zwykle na opakowaniach, że może to być 50 000 i więcej godzin. Nawet po upływie tego czasu, lampy LED nie gasną całkowicie, a jedynie spada jasność ich światła. Oznacza to, że w rzeczywistości mogą być eksploatowane znacznie dłużej, niż wskazują wartości podane przez producentów. Warto pamiętać przy tej okazji, że żywotność lampy LED to wartość, na którą istotny wpływ wywiera ilość cykli włączeń i wyłączeń światła.

Ilość cykli włączeń i wyłączeń

Ilość cykli włączeń i wyłączeń określana jest przez producentów i najczęściej zależy od jakości komponentów lampy. Te o najwyższej jakości charakteryzuje wartość ilości włączeń i wyłączeń wynosząca ok. 100 000 cykli. Warto wspomnieć przy tej okazji, że lampa LED ma zdecydowanie lepszy parametr ilość włączeń i wyłączeń niż żarówki wolframowe czy świetlówki energooszczędne.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna informuje o efektywności energetycznej oświetlenia i pozwala na jego porównanie z innymi urządzeniami. Dobrej jakości lampy LED wykazują klasę energetyczną A.

Lumen

Wartość strumienia świetlnego, wyrażona w lumenach (lm), określa ilość światła, jaka emitowana jest przez określone źródło światła. Im więcej lumenów ma strumień świetlny, tym więcej światła jest wytwarzane. Jest to bardzo istotny parametr, który pojawił się wraz z nastaniem technologii LED.

Znając znaczenie tych parametrów oraz porównując oświetlenie różnych producentów, znacznie łatwiej jest wybrać takie, które spełni oczekiwania użytkowników oraz umożliwi funkcjonalne i estetyczne oświetlenie wnętrza.

Jeden komentarz “Na co należy zwracać uwagę przy wyborze lamp typu LED?”

Dodaj komentarz