Jak dbać o meble ogrodowe drewniane? Jak zabezpieczyć, jak chronić?

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wybieranych na meble, także w przypadku tych ogrodowych. Wyglądają stylowo i są bardzo praktyczne oraz wytrzymałe. Mimo wszystko, aby mogły one służyć nam latami, powinny być poddawane regularnej pielęgnacji, która ochroni je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i zniszczeniem. Jak o nie zadbać?

Jak konserwować meble ogrodowe z drewna?

Niewątpliwie meble ogrodowe wykonane z drewna są wyborem na lata, dzięki dużej wytrzymałości i solidnemu wykonaniu. Mimo wszystko, aby jak najdłużej zachowały swój wyjątkowy wygląd i nie uległy zbyt szybkiemu zniszczeniu, koniecznie należy pamiętać o właściwej ich konserwacji. Meble ogrodowe drewniane należy impregnować i olejować, o czym napisano na www.meblobranie.pl, warto pamiętać także o bejcowaniu, lakierowaniu oraz właściwym przechowywaniu. Pamiętając o tym i dbając, by regularnie poddawać je właściwym zabiegom, będzie można cieszyć się ich ładnym wyglądem, bez zabrudzeń, pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych.

Jak impregnować ogrodowe meble drewniane?

Podstawą zabezpieczenia mebli drewnianych przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jest ich właściwa impregnacja. Zanim jednak się za to zabierze, należy je wcześniej dokładnie oczyścić i dopiero potem nałożyć właściwy preparat. Sposób impregnowania będzie zależał także od rodzaju drewna, ponieważ każdy gatunek ma inne właściwości. Specjalne impregnaty stosowane w tym celu mogą być bezbarwne i matowe, lekko połyskujące albo nadawać delikatny kolor. Ich podstawowe działanie polega na wzmocnieniu struktury drewna od wewnątrz, co za tym idzie, nie tworzą warstwy ochronnej na zewnątrz, tutaj potrzeba czegoś innego. Impregnację najlepiej wykonywać co najmniej raz w roku na jesień, przygotowując meble do zimy.

Olejowanie, lakierowanie oraz bejcowanie dla ochrony drewna

W celu ochrony zewnętrznej powłoki drewna można zastosować kilka metod, do których zalicza się olejowanie, lakierowanie oraz bejcowanie. Olejowanie i bejcowanie ma za zadanie chronić meble drewniane przed słońcem, dzięki czemu nawet po długim czasie wystawienia na promienie, nie stracą one swoich kolorów i właściwości. Lakierowanie z kolei ma chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również dodaje meblom połysku, podobnie jak jest w przypadku lakierobejcy. Czynności te powinno się wykonywać co najmniej raz, dwa razy w roku.

Jak przechowywać drewniane meble ogrodowe?

W miarę możliwości warto w porach jesiennych i zimowych chować drewniane meble i przenieść je z zewnątrz do wewnątrz domu, na przykład od garażu lub na strych. Jeżeli jednak nie mamy miejsca na ich przechowywanie, mogą pozostać na swoich miejscach, pod warunkiem, że wcześniej zadbamy o ich właściwe zabezpieczenie. Na drewno bardzo niekorzystnie wpływa wilgoć, więc pory deszczowe oraz opady śniegu mu nie służą – warto pamiętać więc o tym, by je przykrywać specjalnymi materiałami. Co istotne, drewno musi oddychać, więc szczelne owijanie też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może powodować nagromadzenie się wilgoci, a tym samym rozwój pleśni i grzybów. Lepiej sprawdzają się tu materiałowe pokrowce.

Dodaj komentarz