Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

Wzrost zainteresowania fotowoltaikąW kwietniu 2018 roku nasłonecznienie na terytorium naszego kraju było wyjątkowo wysokie co doprowadziło do wzrostu zainteresowania – wśród Polaków – fotowoltaiką, a co za tym idzie instalacją, na dachach, paneli słonecznych.

Pogoda i słońce było najlepszą reklama energii odnawialnych. Warto jednak zadać sobie pytanie jakie parametry nasłonecznienia mogą decydować o wyborze i zainstalowaniu na dachu swego domu ogniw czy kolektorów fotowoltaicznych.

Działanie promieniowania słonecznego

Nasłonecznienie to działanie promieniowania słonecznego na powierzchnię Ziemi. Jego intensywność zależy głownie od astronomicznej wysokości Słońca i przezroczystości atmosfery. Nasłonecznienie określa się mierząc natężenie światła słonecznego, które jest ilością energii słonecznej padającej na jednostkę powierzchni w jednostce czasu.

Natężenie promieniowania słonecznego, które dociera do górnych warstw atmosfery określa się jako stałą słoneczną (przy średniej odległości Ziemia-Słońce wynosi 1366,1 W/m²).

W przypadku natężenia promieniowania docierającego do powierzchni ziemi, ulega ono ciągłym zmianom w przedziale nawet od 100 do 800 [W/m²] podczas dnia (w bezchmurne dni może osiągać nawet 1000 W/m²).

Jak prawidłowo dobrać fotowoltaikę

Dobierając zestaw solarny np. panele, ogniwa czy kolektory fotowoltaiczne należy pamiętać że nasłonecznienie jest najważniejszym parametrem ich doboru.

ZOBACZ TAKŻE:   Beton architektoniczny – gorący trend w aranżacji wnętrz

Istnieje jeszcze parametr usłonecznienia,  jako to liczba godzin słonecznych (czas podany w godzinach) podczas których na powierzchnię ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne. Parametr ten opisujący przede wszystkim warunki pogodowe i w przypadku układów solarnych służy do szacowania warunków pracy instalacji fotowoltaicznych np. do wyznaczania liczby godzin pracy pompy cyrkulacyjnej w instalacji solarnej.  Usłonecznienie opisują warunki, które determinują opłacalność eksploatacyjną instalacji, np. średnia wieloletnia wartość usłonecznienia, jest największa w Polsce dla Kołobrzegu i wynosi 1624 h/rok.

Warunki meteorologiczne dla fotowoltaiki w Polsce

Warunki meteorologiczne w Polsce cechują się nierównomiernym rozkładem promieniowania słonecznego w całym cyklu rocznym. Zaledwie na sześć miesięcy w sezonie (wiosna – lato tj. początek kwietnia do końca września) przypada 80% całkowitej rocznej sumy nasłonecznienia. Podczas całego roku dni trwają ok. 4500 godzin, latem aktywność słońca osiąga 16 godzin dziennie, natomiast zimą aktywność skraca się do zaledwie 8 godzin dziennie.

Jeden komentarz “Wzrost zainteresowania fotowoltaiką”

  1. edek

    bardzo fajne dane, choć w polsce tego jakoś nie widzę żeby ta inwestycja szybko się zwróciłą

Dodaj komentarz