Szlifierka kątowa – jaki model kupić do domu?

Szlifierka kątowa to jedno z chętniej kupowanych narzędzi przez domowych majsterkowiczów, obok wiertarki i wkrętarkami. Przydają się do szlifowania, polerowania, czyszczenia oraz cięcia metalu i tworzywa sztucznego. Jednak z powodu olbrzymiej oferty na rynku, wybór nie jest łatwy. Podpowiadamy, czym się kierować, kupując szlifierkę dla majsterkowicza.

Jakie parametry powinna mieć amatorska szlifierka kątowa?

Kluczowy przy wyborze kątowej szlifierki, nazywanej przez niektórych gumówką, jest zakres prac, jakie zamierzamy nią przeprowadzać w domowym warsztacie. Jeśli nie będzie to zbyt intensywna działalność, po prostu wiemy, że kilka razy w roku będziemy musieli coś dociąć lub doszlifować, to wystarczy poszukać modelu z niższej półki cenowej z przedziału 300-800W. W tej cenie warto rozejrzeć się za modelami o średnicy tarczy 115 lub 125mm.

W przypadku, jeśli szlifierka kątowa ma być intensywniej użytkowana, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup narzędzia o średnicy 125mm (chyba, że wiemy, że zdecydowanie potrzeba nam będzie większa tarcza, to wtedy najlepszym wyborem będzie 230mm). Warto także zwrócić uwagę na moc silnika. W częstszej pracy przyda się większy moment obrotowy, a ten gwarantuje nam moc od 600W w górę. Do półprofesjonalnych zastosowań szlifierka powinna mieć około 2000W, najbardziej wydajne modele na rynku osiągają 2600W i sprawdzą się przy cięciu bardzo twardych materiałów, jak kostka brukarska.

Rodzaje tarcz szlifierskich

Decydując się na wybór szlifierki kątowej, należy także sprawdzić dostępność osprzętu do nich. Niektórzy producenci stosują nietypowe uchwyty w swoich modelach, co zmniejsza możliwości wykorzystania niedopasowanych tarcz. A tych jest kilka rodzajów, do najpopularniejszych należą:

  • tarcze przeznaczone do cięcia metali, betonu, materiałów ceramicznych,
  • tarcze do szlifowania,
  • tarcze polerskie,
  • tarcze łańcuchowe do cięcia drewna,
  • szczotki druciane (z drutu karbowanego lub plecionego) do usuwania warstw lakierniczych i rdzy.

Rodzaj zasilania

W przypadku szlifierek kątowych spotkać się możemy z trzema rodzajami zasilania: elektrycznym, pneumatycznym oraz akumulatorowym. Najtańsze modele znajdziemy wśród pierwszego typu, jego minusem jest jednak stała konieczność podłączenia do źródła prądu. Modele akumulatorowe z kolei pozwalają na mobilność, a ich moc porównywalna jest z elektrycznymi, ale wymagają dodatkowego zakupu baterii, a czas pracy na nich jest ograniczony. Pneumatyki z kolei wymagają posiadają odpowiedniego kondensatora – jego zakup w amatorskim użytku często mija się z celem.

Z tego powodu do domowego warsztatu powinniśmy rozważyć przede wszystkim szlifierki elektryczne i akumulatorowe. Wybrany typ powinien zależeć od typu zadań i miejsca, w których będziemy je wykonywać.

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe opcje i akcesoria: beznarzędziową wymiany tarczy, hamulec bezpieczeństwa oraz możliwość regulacji obrotów.

Dodaj komentarz