Jak samodzielnie układać panele podłogowe?

Jak samodzielnie układać panele podłogowe?

Montaż paneli podłogowych jest bardzo łatwy i szybki – by go przeprowadzić, nie potrzebujesz pomocy fachowca. Wystarczy odrobina zmysłu majsterkowicza i dokładne zapoznanie się z instrukcją dołączoną do paneli, by w ciągu kilku godzin cieszyć się nową podłogą. Co ułatwi Ci przeprowadzenie samodzielnego montażu?

Panele laminowane układa się bez użycia kleju, w związku z czym przy ich montażu nie potrzebujesz żadnych preparatów łączących podłoże z deskami. Pamiętaj jednak, że, zgodnie z zasadami układania podłogi pływającej, panele laminowane nie są połączone z konstrukcją ścian czy stropów. Potrzebują więc odpowiednich akcesoriów, które pozwolą zabezpieczyć wszystkie szczeliny i nie dopuszczą do wnikania w nie wody. Specjaliści pracowni Dobre Dla Domu przygotowali dla Ciebie listę rzeczy oraz porad niezbędnych w trakcie montażu paneli podłogowych.

Przed układaniem paneli podłogowych – rozłóż podkład na przygotowane podłoże

Pod każdą podłogą z paneli musi być ułożony podkład. Pozwala on zapewnić odpowiednie właściwości termiczne i akustyczne. Deski laminowane ułożone na samej posadzce trzeszczałyby w trakcie poruszania się po pokoju. Na twardej i pełnej drobnych nierówności powierzchni panele mogłyby także znacznie łatwiej pękać pod wpływem nacisku.

Z czego składa się podkład paneli podłogowych?

Na pierwszą warstwę podkładu podłogowego powinna składać się folia paroizolacyjna o grubości 0,2 mm, chroniąca panele przed wilgocią z podłoża. Materiał ten należy położyć na całej powierzchni podłogi, a miejsca złączeń zakleić taśmą.

Po założeniu folii, możesz przejść do układania drugiej warstwy podkładu. Podłoże na folii może być wykonane z:

  • podkładu korkowego – który ma bardzo dobre właściwości akustyczne i termiczne. Niestety jego cena jest dosyć wysoka. Jedno opakowanie podkładu korkowego może kosztować ponad 100 zł;
  • pianki pod panele – czyli najpopularniejszego materiału wykorzystywanego obecnie na podkład. Pianka ma dosyć niską cenę, jednak nie ma zbyt dobrych właściwości akustycznych, przez co słabo tłumi hałasy;
  • podkładu płytowego – wykonanego np. z płyt polistyrenowych lub płyt pilśniowych, które bardzo dobrze wyrównują podłoże, ale mogą przepuszczać wilgoć. Nie powinno się więc ich układać w łazienkach, kuchniach czy tuż przy wejściu do mieszkania.

Jeśli masz zamontowane ogrzewanie podłogowe, podkład z korka, pianki lub płyt powinieneś zastąpić specjalistycznym podkładem, który nie będzie w żaden sposób reagował na ciepło emitowane spod podłoża.

Jak układać panele podłogowe? Zastosuj kliny i profile dylatacyjne

Choć panele podłogowe nie mają takich właściwości jak naturalne drewno, mogą – podobnie jak one – zmieniać swoją objętość pod wpływem temperatury i wilgotności powietrza. Aby zmniejszyć ryzyko pękania paneli, należy między nimi a ścianą zostawić warstwę dylatacyjną o szerokości do 10 mm. Aby uzyskać równą przerwę przy każdym fragmencie ściany, możesz między nią a panelem umieścić kliny dylatacyjne.

Jeśli montujesz panele podłogowe w salonie połączonym z kuchnią, z pewnością będziesz musiał połączyć deski z innym wykończeniem powierzchni. Aby w miejscu styku desek i np. płytek ceramicznych nie powstała nieestetyczna luka, konieczne zakryj je profilem dylatacyjnym. Może on być wykonany z aluminium, na którego został naniesiony wzór bardzo podobny do nadruku widocznego na laminacie.

Po układaniu paneli podłogowych – zamontuj listwy przypodłogowe

Po ułożeniu podkładu i montażu wszystkich desek będziesz musiał zakryć szczeliny dylatacyjne. Najlepiej zrobisz to za pomocą listew przypodłogowych. O czym warto pamiętać w trakcie ich montażu? Przede wszystkim listwy przypodłogowe należy przyklejać do ściany, a nie do paneli. W innym wypadku szczeliny dylatacyjne nie spełniałyby swojej funkcji. Podłoga laminowana zostałaby połączona ze ścianą i przenosiłaby występujące w niej drgania.

Czy w trakcie wyboru listwy przypodłogowej trzeba kierować się jej kolorem? Jak najbardziej. Choć listwa ma niewielkie rozmiary, może mieć bardzo duży wpływ na wygląd całego wnętrza. Powinna więc być dopasowana albo do paneli, albo do ścian. W niektórych mieszkaniach kolory listew przypodłogowych komponują się też ze stolarką okienną lub z drzwiami. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tych akcesoriach? Zobacz poradnik specjalistów pracowni Dobre Dla Domu i sprawdź, jak wybrać listwę przypodłogową.

Dwuwarstwowy podkład, kliny i profile dylatacyjne oraz listwy przypodłogowe to akcesoria niezbędne w trakcie montażu paneli podłogowych. Przemyślany wybór każdego z nich pozwala na sprawne ułożenie desek, które będą nie tylko pięknie wyglądały, lecz także dobrze zatrzymywały ciepło, dzięki czemu będziesz mógł się nimi cieszyć przez wiele lat.

Jeden komentarz “Jak samodzielnie układać panele podłogowe?”

Dodaj komentarz