Pompy ciepła i ich rodzaje — na jaki postawić?

ogrzewaniePompy ciepła są obecnie bardzo popularne wśród inwestorów. Żeby jednak ich montaż był opłacalny, a zakup tego urządzenia jak najszybciej się zwrócił, warto wybrać najlepsze w danej sytuacji źródło ciepła. Rozróżnia się podstawowe trzy rodzaje pomp — powietrzne, wodne i gruntowe. Na którą z nich postawić? Podpowiadamy.

Gruntowe pompy ciepła

Pompy ciepła w Podkarpackim jak sama nazwa wskazuje, pobierają ciepło z gruntu, a dokładnie z energii geotermalnej, która kumuluje się w ziemi wskutek nagrzewania jej poszczególnych warstw. Zazwyczaj temperatura na głębokości około 1,5 m nie spada już poniżej zera, dzięki czemu urządzenie jest w stanie pracować ekonomicznie i pozyskiwać wystarczającą ilość ciepła do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Efektywność danego rozwiązania może być jednak uzależniona od rodzaju zastosowanego wymiennika.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompa ciepła to instalacje ogrzewające powietrze, które pobierane jest z atmosfery. Następnie tłoczą je do kanałów i przez kratki nawiewowe wdmuchują do pomieszczeń. Wyposażone są w sprężarki, umożliwiające ogrzewanie budynku, nawet kiedy temperatura na zewnątrz spada do -25 stopni. Korzystanie z takiego urządzenia nie wymaga instalacji dolnego źródła energii i przeprowadzania zaawansowanych prac ziemnych. Z tego powodu może być montowane zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach.

Pompa ciepła wodna i wodno-powietrzna

Pompa ciepła woda-powietrze jest jednym z najefektywniejszych i najbardziej docenianych przez inwestorów źródeł ogrzewania. W tym przypadku energię pobiera się z powietrza lub wody. Sprzęt ten można instalować wewnątrz ale i na zewnątrz budynku, bez konieczności wykonywania otworów.

Z kolei pompa wodna wykorzystuje wodę płynącą pochodzącą ze studni głębinowej — czerpanej bądź zrzutowej. W takim przypadku jednak musi być ona przefiltrowana, aby zanieczyszczenia nie doprowadziły do awarii systemu. Ten typ świetnie sprawdza się zarówno do ogrzewania podłogowego jak i powietrznego.

Dodaj komentarz