Materiał siewny – jakie wyróżniamy?

material siewny

Materiał siewny to podstawa rolnictwa. Sama nazwa może wydawać się dla wielu za bardzo skomplikowana i materiał siewny bywa bardzo często nazywany po prostu nasionami. Nie zawsze jest on jednak nasionami, gdyż do materiału siewnego zaliczamy również inne części generatywne oraz wegetatywne. Jakie wyróżniamy materiały siewne?

Jak dzielimy materiał siewny ze względu na jego formę?

Pierwszy sposób, w który można podzielić materiał siewny to ze względu na jego formę. Tutaj wyróżniamy dwa typy. Spotykamy bowiem materiał siewny, który składa się z części generatywnych oraz wegetatywnych. Ten drugi to wszelkiego rodzaju bulwy, korzenie spichrzowe, kłącza, rozłogi, czy też cebule.

Materiał siewny z części generatywnych składa się z kolei z owoców oraz ich części, a także nasion. Dlatego widząc ofertę firmy, która prowadzi sprzedaż nasion możemy być pewni, iż specjalizuje się ona w materiale siewnym z części generatywnych. Nie jest to jednak jedyny sposób na podział materiału siewnego.

Jakie rodzaje materiału siewnego wyznaczamy ze względu na obróbkę?

Materiał siewny możemy również dzielić ze względu na jego wcześniejsze przygotowanie. Spotkamy tutaj między innymi materiał siewny kwalifikowany. Jest to materiał siewny, który przed trafieniem do sprzedaży został poddany testom i dokładnej ocenie zarówno laboratoryjnej, jak i polowej, by mieć pewność, że zapewni on zdrowe oraz co najważniejsze obfite plony. Oprócz tego spotkamy materiał siewny poplonowy.

Materiał siewny poplonowy ma skład, który jest dostosowany pod szczególny kierunek upraw. Jego głównym celem jest przed wszystkim przywrócenie właściwego stanu podłoża po tym, jak wcześniej było ono użyte do zasiewu materiału siewnego wyższej jakości. Dlatego jest on niezwykle istotny. To co charakteryzuje materiał siewny poplonowy to między innymi niskie wymagania glebowe. Jest on stosowany, gdyż powoduje bardzo szybki wzrost roślin i dzięki niemu można liczyć na bardziej obfite plony.

Dodaj komentarz