Kosiarki – czym się kierować przy ich wyborze?

wybor kosiarki

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z jej elementów jest oczywiście regularne koszenie. Nie należy bowiem zostawiać trawy na długo bez jej przycinania. Sprzyja to bowiem mniejszemu rozkrzewianiu i powstawaniu gęstej darni. Czym zatem kierować się przy wyborze dobrej kosiarki? Podpowiadamy.

Wielkość i ukształtowanie powierzchni – jak dobrać kosiarkę?

Posiadając swój fragment trawnika z pewnością wiemy, że pierwsze koszenie wykonujemy na wiosnę, gdy zauważymy na nim pierwsze świeże przyrosty. Najczęściej ma to miejsce w drugiej połowie kwietnia. Po okresie, gdy wegetacja budzi się do życia, szybko nadchodzi okres rozwoju traw. Wtedy też nieodzowne staje się koszenie trawników przynajmniej raz w tygodniu. Przy wyborze kosiarki, kosy bądź podkaszarki, która spełni nasze oczekiwania należy kierować się kilkoma kwestiami.

Przede wszystkim jest to wielkość powierzchni, do jakiej urządzenie będzie stosowane. Do koszenia mniejszych fragmentów o powierzchni do 250 metrów kwadratowych, służą przede wszystkim ręczne kosiarki Stihl w Krakowie. Wraz ze wzrostem areału powinnyśmy zadbać o model z silnikiem o odpowiedniej mocy. Najmocniejsze i najlepiej wyposażone kosiarki spalinowe są polecane do trawników o powierzchni do 2500 metrów kwadratowych. Równie istotne jest ukształtowanie powierzchni. Trawniki nierówno, które posiadają sporą ilość kretowin, zdecydowanie łatwiej jest kosić urządzeniami wyposażonymi w duże koła.

Wybór kosiarki na podstawie sposoby zagospodarowania skoszonych źdźbeł

Dostępny sprzęt ogrodniczy w Krakowie mogą kosić z użyciem kosza, funkcją mulczowania bądź z użyciem wyrzutu tylnego lub bocznego. Mulczowanie, które nazywa się także ściółkowaniem to proces przerabiania ściętej trawy na nawóz. Początkiem tego procesu jest unikalny sposób cięcia trawy przez kosiarki, które posiadają tą funkcję. Nóż tnący oraz bęben noża zbudowany jest w nich tak, że ścięte źdźbło jest wielokrotnie mielone na różnej wysokości.

Z kolei koszenie z użyciem kosza będzie wymagało założenia kompostownika, na którym resztki roślinne będą ulegały rozkładowi. Jeżeli możemy sobie pozwolić na ścinanie z pozostawieniem długich i niepociętych traw, wybieramy opcję z wyrzutem tylnym bądź bocznym. Taki sposób koszenia można polecić dla fragmentów ogrodów rzadziej odwiedzanych, sadów oraz kawałków łąk.

Dodaj komentarz